Tenda TEG1005M
Specifications
Type
Switch type Unmanaged
Design Desktop
Use Home, Company
Functions
Functions Auto-MDI/MDIX, Auto-negotiation, Plug and play
Switching layer L2
Snooping IGMP
Ports
RJ-45 5 ×
10/100Base-T 5
10/100/1000Base-T 5
LAN port transmission speed
Number of LAN ports with 100 Mbit speed 5
Number of LAN ports with 1 Gbit speed 5
Features
Power Supply From the network
Features IPv6 Ready
Speed
Switching capacity 80 Gb/s
Packet capacity (64B packets, in million of packets) 7.44 Mpps
Dimensions
Width 100 mm
Height 25 mm
Depth 64 mm
Material
Body material Metal
Operating temperature
Minimum operating temperature -10 °C
Maximum operating temperature 45 °C