Interested in reviews of AXAGON EE25-XA6C, ALINE 2.5" HDD/SSD Enclosure, USB-C 5 Gbps? It got 4.8 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of AXAGON EE25-XA6C, ALINE 2.5" HDD/SSD Enclosure, USB-C 5 Gbps below. We will appreciate if you also share your experiences with AXAGON EE25-XA6C, ALINE 2.5" HDD/SSD Enclosure, USB-C 5 Gbps after purchasing.
Overall a good box, but only for smaller capacity drives or even though it is supposed to be for drives up to 9.5 mm high, it was a problem to insert even a 1tb wd blue drive with a height of 9mm and for smaller drives it is again a problem that there is too much space in the box and the drive is loose. This could damage the disk or the connectors in the box. We solved it by buying a heat conductive pad which we otherwise put in the PC under the heatsink for ssd mvme drives and this prevented the movement of the disk in the box and also achieved a lower operating temperature because through the pad is dissipated heat on the surface of the box and it acts as a cooler. The box is so readable to the touch slightly warm but the temperature of the disk has not yet exceeded 40 degrees under heavy load so the case cools and the disk does not move: o)