Reviews 77" LG OLED77C31
Interested in reviews of 77" LG OLED77C31? It got 5.0 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 77" LG OLED77C31 below. We will appreciate if you also share your experiences with 77" LG OLED77C31 after purchasing.
77" LG OLED77C31 - Television
77" LG OLED77C31
Discontinued
Anonymous customerflag
Rated 11/06/2024, variant 77" LG OLED77C31
Verified purchase
About the quality of the C series from LG, the fact that I successively bought 42" 55" and 77" 42" as a monitor for a PC, where they excel both for office work and for playing games. 55" for the living room and 77" for the study. Especially the 77" has a decent wow effect even when turned off. In daylight, the display and brightness of the OLED panel is more than decent. But in a heated room, it' s a completely different story! What surprised me was the decent sound without a soundbar. The only negative, which is a negative for some, is that all LG OLED TVs of the C series are simultaneously controlled by each controller - i. e. you turn everything on and off simultaneously in the room - which is not entirely practical if you have one C as a monitor and the other as a TV. To solve it, I will cover the controls so that he cannot see the other TV. The ID/channel setting in the TV menu has no effect.
OLED panel - black is black
colour rendering
120hHz VRR
With the LG controller, you can control all LG TVs in the room at the same time
0 ×Report
Automatic translation
Tomáš, Prahaflag
Rated 30/05/2024, variant 77" LG OLED77C31
Verified purchase
Picture
System
Nothing
0 ×Report
Automatic translation
Lukáš, Prahaflag
Rated 27/03/2024, variant 77" LG OLED77C31