Reviews 55" Samsung QE55QN90F
Interested in reviews of 55" Samsung QE55QN90F? It got 4.9 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 55" Samsung QE55QN90F below. We will appreciate if you also share your experiences with 55" Samsung QE55QN90F after purchasing.
55" Samsung QE55QN90F - Television
55" Samsung QE55QN90F
In stock > 5 pcs
Add to Cart
Companyflag
Rated 21/01/2026, variant 55" Samsung QE55QN90F
Verified purchase
DLNA does not work
0 ×Report
Automatic translation
Pavel, Vysoká nad Labemflag
Rated 07/01/2026, variant 55" Samsung QE55QN90F
Verified purchase - review from a price comparison website
- good picture and sound (DVBT2), - not very good DO (small,. ), - when selecting a more decent mode, the power consumption is higher (perhaps significantly) than the claimed 75W - Internet capability (TV over the Internet ad. ) I can't evaluate now - I don't currently use
in many cases (not always) good SD image upscaling to higher resolution
very good resolution and image when projecting photos
75W power consumption only in "smothered" green mode with poor picture; up to 275W in HDR+ mode (said to be gaming mode only); an annoying warning that the consumption will increase every second time you change the menu view
0 ×Report
Automatic translation
Zbyněk, Praha 10 - Strašniceflag
Rated 31/10/2025, variant 55" Samsung QE55QN90F
Verified purchase
It is too early for a detailed assessment.
She's doing everything I expected her to do so far.
Richard, Olomoucflag
Rated 24/05/2025, variant 55" Samsung QE55QN90F