Reviews 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Interested in reviews of 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming? It got 4.8 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming below. We will appreciate if you also share your experiences with 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming after purchasing.
32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming - Monitor
32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Discontinued
Pavel, Havířovflag
Rated 21/08/2024, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Verified purchase
Beautiful picture
Nothing
0 ×Report
Automatic translation
Patrik, Opavaflag
Rated 15/06/2024, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Verified purchase
quality monitor
large display
0 ×Report
Automatic translation
Kateřina, Brnoflag
Rated 16/04/2024, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Beautiful picture
Processing
165 GHz
For the money - a lot of screen and performance.
Three-dimensional image
Suitable for work and play.
A monitor that rivals the best curved gaming monitors.
Not only deep blacks, but also well-saturated colors.
Accuracy (only minor adjustments are required to achieve a high standard)
Heavy duty stand, holds.
Support for AMD FreeSync Premium
Not HDR
The height cannot be adjusted - solved by buying and installing a table stand.
David, Rovnéflag
Rated 12/11/2023, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
I bought the monitor, I was actually quite happy with it, but in the end the smaller but IPS monitor won. In the photo you can see the comparison of the curved 32" with the straight 27". My computer is 95% gaming and I was not amused that my games were running at a steady 100 fps for example, but the image was slightly jerky despite all the settings. For a more casual gamer, this monitor is definitely enough, and for everyday work and internet it's really great.
very good workmanship
really nice to look at
on the table it looks like a dominating feature
beautiful picture, it surprised me
for slower games (RPG, strategy) is more than sufficient
already had 2 defective pixels when unpacked - after ten days, however, they disappeared
worse handling due to weight and size
unless you are blind or have a monitor a metre away, this size is a bit much
speakers unusable, but that's probably obvious to everyone
Jakub, Pardubiceflag
Rated 30/10/2023, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Design
Size
Perfect for gaming
Curved display
Nice picture
Petr, Postřelmovflag
Rated 24/09/2023, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Since I had a 24" monitor before, the difference is huge.
Great for games
David, prahaflag
Rated 15/03/2023, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Verified purchase - review from a price comparison website
Great quality vs price ratio, easy installation, perfect colours, response etc.
Jan, Kladnoflag
Rated 18/09/2022, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming
Unfortunately, the height cannot be adjusted
Martin, Kladnoflag
Rated 15/05/2022, variant 32" AOC CQ32G2SE/BK Gaming