Single Origin Teas
Single Origin Teas – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.
Continue
All from 585
Lipton Earl Grey 92 × 1.5 g
6.09 €
29 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, sachets, the raw material used is bergamot with a positive impact on energy and memory, single-species, weight 210 g - 0.07 €/pcs - from 29 €/1 kg
Vilgain Yerba maté BIO con palo 500 g
7.79 €
15.58 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 15.58 €/1 kg
Leros Fennel 20 × 1,5 g
from
2.36 €
93 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, the raw material used is fennel with a positive impact on the respiratory tract, digestion and digestion and breastfeeding, single-species, Czech, weight 30 g -...
Allnature BIO For breastfeeding moms herbal 20×1.5 g
2.79 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, single-species, Czech, anise composition, Fennel, caraway, Lemon balm and hawthorn - 0.14 €/pcs
Leros tea party, African rooibos 20 × 2 g
3.19 €
79.75 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea herbal, harmony - 0.16 €/pcs - from 79.75 €/1 kg
Kyosun Bio rooibos 30 x 2 g
14.90 €
248.33 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - other - 0.50 €/pcs - from 248.33 €/1 kg
HiPP BIO Apple juice with lemon balm tea 6×500 ml
17.49 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Drink with apple juice and lemon balm tea without added sugar
- VITAMIN C - to support immunity and iron absorption - by law
- in organic quality
- no added sugars - contains...
Leros tea party, Chinese green tea 20 × 2 g
from
2.77 €
79.75 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, bags, single-species, Czech, weight 40 g - from 0.14 €/pcs - from 79.75 €/1 kg
Pukka BIO Morning Berry 20 sachets
6.49 €
190.88 €/kg
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, the raw material used is blueberry, lemongrass, hibiscus, licorice, Mint, rosemary, currant, rosehip and ginseng with a positive impact on detoxification,...
Lipton Pyramid Rosehip 25 × 2,52 g
6.49 €
54.08 €/kg
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal, sachets, the raw material used is rosehip with a positive impact on energy and memory, single-species, weight 120 g - 0.26 €/pcs - from 54.08 €/1 kg
Hampstead Tea BIO Green tea with mint and liquorice 20 pcs
from
4.47 €
98 €/kg
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, bags, the raw material used is liquorice and mint with a positive impact on the respiratory tract and digestion and digestion, single-species, Indian, weight 50 g -...
Leros tea party, Malawi black tea 20 × 2 g
from
2.77 €
79.75 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, bags, the raw material used is Chinese tea tree with a positive impact on energy and memory, single-species, Czech, weight 40 g - from 0.14 €/pcs -...
Teekanne Sir Winston round 3 × 10 sachets
4.29 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, single type, Polish, composition bergamot - 0.14 €/pcs
Apotheke Anchovy 20 × 1,5 g
Amazing Deal
from
2.21 €
Save 0.30 €
86.33 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Tribulus supports normal urinary function, affects genital organs, affects hormonal activity and body energy - from 0.11 €/pcs - from 86.33 €/1 kg
BASILUR Floral Harmony Cherry Blossoms paper 75 g
7.39 €
98.53 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, single-species, Sri Lankan, weight 75 g, composition of rose - 1.23 €/pcs - from 98.53 €/1 kg
Matcha Tea BIO shake 300 g, lime
15.90 €
53 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha - natural bioenergy drink with lime flavour - 53 €/1 kg
Teekanne Earl Grey 20 sachets
Great price
from
2.06 €
Save 0.20 €
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea
Leros Sage 20 × 1,5 g
from
2.36 €
93 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, the raw material used is sage with a positive impact on immunity, respiratory tract and digestion and digestion, single-species, Czech, weight 30 g -...
Apotheke Nettle 20 × 1.5 g
Amazing Deal
from
1.78 €
69.67 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, the raw material used is nettle with a positive impact on the kidneys and urinary tract, single-species, Czech, weight 30 g - from 0.09 €/pcs -...
English Tea Shop Paper Cathedral Darjeeling Black Tea, 15 pyramids
4.90 €
163.33 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea organic, British brand, 15 pyramids, loose tea - 163.33 €/1 kg
English Tea Shop Cocoa, Cinnamon and Ginger
3.79 €
108.29 €/kg
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - organic, British brand, 20 bags - 0.19 €/pcs - from 108.29 €/1 kg
Leros Nettle 20 × 1 g
from
2.36 €
139.50 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, the raw material used is nettle with a positive impact on the kidneys and urinary tract, single-species, Czech, weight 20 g - from 0.12 €/pcs -...
Apotheke Contryhel 20 × 1.5 g
Great price
from
1.86 €
Save 0.20 €
73 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Lady's mantle helps maintain good comfort before and during the menstrual cycle - from 0.09 €/pcs - from 73 €/1 kg
Megafyt Raspberry 20 × 1,5 g
2.89 €
96.33 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - raspberry leaf, herbal tea from the Herbal Pharmacy series by a Czech manufacturer - 0.14 €/pcs - from 96.33 €/1 kg
In the category Single Origin Teas on Alza.sk, we currently have a total of 585 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue
No longer sold
Chcete doručit do České republiky? Jdi na
Jednodruhové čaje
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Gyógynövény teák