Refresh the page

Prebaľovanie bábätka, prvý krok k zadočku bez zaparenín

Či používate jednorazové plienky alebo látkové, postup prebaľovania sa príliš nelíši. Vždy je dôležité dbať predovšetkým na dôkladné očistenie bábätka a správne zapnutie plienky. Len tak zamedzíte vzniku zaparenín, ktoré môžu znepríjemňovať život vášho bábätka.

Kedy a ako často prebaľovať

Bábätko je potrebné prebaľovať zakaždým, keď je plienka znečistená. To väčšinou spoznáte podľa správania dieťatka, ktoré sa vo vlhkej plienke cíti nepohodlne. Pravidelne prebaľujte vždy po prebudení, po jedle a pred spaním. Čerstvo narodené bábätká majú veľmi citlivú pokožku, preto je u nich prebaľovanie častejšie. U novorodencov sa preto odporúča prebaľovať aspoň 10-krát denne.

Všetko na prebaľovanie

Ako správne prebaľovať

Ako miesto na prebaľovanie môžete využiť prebaľovací pult alebo prebaľovaciu podložku, ktorá je ľahko prenosná a môžete tak prebaľovať na rôznych miestach (posteli, komode, a pod.). Pred samotným prebaľovaním je dôležité si pripraviť všetky potrebné veci. Medzi tie patria čistá plienka, hubka s teplou vodou či vlhčené obrúsky, uterák a krém proti zapareninám. Dieťatko totiž za žiadnych okolností nesmiete nechať bez dozoru. Schopnosť prevaliť sa sa môže u bábätka prejaviť v jednej sekunde nepozornosti.

Prebaľovanie bábätka krok za krokom

  1. Bábätku odopnite špinavú plienku a chyťte ho za členky. Vrchnou polovicou plienky bábätko očistite a plienku založte pod zadoček dieťatka.
  2. Starostlivo očistite všetky kožné záhyby hubkou či vlhčenými obrúskami. V prípade väčšieho znečistenia je lepšie bábätko umyť pod tečúcou vodou.
  3. Pri čistení vždy postupujte spredu dozadu. Ako u dievčatiek, tak aj u chlapčekov je potrebné venovať veľkú pozornosť oblasti genitálií a starostlivo ju zbaviť všetkých nečistôt.
  4. Opäť vezmite bábätko za členky, mierne nadvihnite, vytiahnite špinavú plienku a vložte pod bábätko čistú už rozbalenú plienku. Horný okraj by mal byť zhruba v úrovni pásu dieťatka.
  5. Osušte pokožku a natrite ju krémom, prípadne masťou proti zapareninám.
  6. Prednú časť plienky preklopíme na bruško bábätka a po stranách zafixujte. U chlapčekov dajte pozor, aby pri zapínaní plienky smeroval penis nadol.
  7. Skontrolujte, že plienka nevybočuje do strán a bočné okraje smerujú smerom von. Plienka nesmie presahovať záhyby v slabinách, aby nebránila vo voľnom pohybe bábätka.

Čo sú to zapareniny a ako im predchádzať?

Zapareniny majú podobu začervenanej pokožky, ktorá je na dotyk citlivá a bolestivá. Najčastejšie sa objavujú v oblasti zadočka a genitálií, ale môžu sa objaviť aj v ďalších záhyboch na rôznych častiach tela (kŕčku, pažiach, stehnách).

Príčinou býva zaparenie spôsobené nedostatočným prebaľovaním či zlým čistením, prípadne môžu byť na vine nevhodne zvolené plienky či kozmetické prípravky. Preto je dobré sa vyhýbať prípravkom, ktoré obsahujú alkohol alebo sú akokoľvek parfumované. Výskyt zaparenín znížite aj tým, že necháte bábätko občas bez plienok, aby mohla detská pokožka voľne dýchať.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB01