Herbal Teas
Herbal Teas – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.
Continue
All from 1,668
GymBeam VanaVita BIO Yerba Mate powder 100 g
6.59 €
65.90 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - maté, loose, single-species, weight 100 g - 65.90 €/1 kg
Lipton Christmas selection of black teas 75 bags, gift box
12.90 €
23.93 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, tea set, weight 539 g - 23.93 €/1 kg
Dilmah Ceylon Golden Pekoe 50 g
2.69 €
53.80 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 53.80 €/1 kg
Teekanne Forest Fruit Iced Tea 18 × 2.5g
2.99 €
66.44 €/l
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Iced Tea - fruity and herbal taste, sugar-free and alcohol-free, forest fruit flavour, ideal as a refreshing iced drink, tea bags, pack of 18 × 2.5g - 0.17 €/pcs
BASILUR Orient White Moon paper 100 g
New arrival
6.99 €
69.90 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.58 €/pcs - from 69.90 €/1 kg
BASILUR Cold Brew Assorted cover 20 × 2 g
5.19 €
129.75 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.43 €/pcs - from 129.75 €/1 kg
ORGANSIA BIO Assorted Canister paper 30 bags
9.19 €
183.80 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.77 €/pcs - from 183.80 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Lemon Sky 25 servings
7.49 €
149.80 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.30 €/pcs - from 149.80 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Jasmine 25 servings
7.79 €
205 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 205 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Camomile 25 servings
7.79 €
205 €/kg
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 205 €/1 kg
BASILUR Book Assorted Orient sheet 32 gastro bags
New arrival
13.99 €
233.17 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 2.33 €/pcs - from 233.17 €/1 kg
BASILUR Cold Brew Coconut Pineapple 20 × 2 g
4.79 €
119.75 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.40 €/pcs - from 119.75 €/1 kg
Basilur Tea Exports (Pvt) Ltd Speciality Earl Grey 25 × 2 g unshelled
3.89 €
64.83 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.16 €/pcs - from 64.83 €/1 kg
BASILUR Floral Magic Blooming Hour sheet 75g
8.29 €
96.40 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 1.38 €/pcs - from 96.40 €/1 kg
Basilur Four Seasons Autumn 15 × 2 g pyramid paper
Discounted -6 %
4.29 €
4.59 €
143 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, tea blend, weight 30 g - 143 €/1 kg
ORGANSIA BIO Three Roots 18 × 1,5 g, cover
4.79 €
177.41 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal and fruity, tea bags, tea blend, Sri Lankan, weight 27 g - 0.80 €/pcs - from 177.41 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Green Angel BIO 25 servings
7.79 €
205 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 205 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Sweet Ginger 25 servings
7.79 €
155.80 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 155.80 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Rose Hip BIO 25 servings
7.79 €
123.65 €/kg
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 123.65 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Peppermint 25 servings
7.79 €
155.80 €/kg
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 155.80 €/1 kg
BASILUR Bloom Café Berry Twist paper 75g
8.29 €
101.10 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 1.38 €/pcs - from 101.10 €/1 kg
BASILUR Chinese Tie Guan Yin paper 100 g
New arrival
6.49 €
64.90 €/kg
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.54 €/pcs - from 64.90 €/1 kg
Tarlton Green Soursop 100 g
5.19 €
51.90 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.22 €/pcs - from 51.90 €/1 kg
BASILUR Chinese White Tea paper 100 g
New arrival
6.99 €
69.90 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.58 €/pcs - from 69.90 €/1 kg
In the category Herbal Teas on Alza.sk, we currently have a total of 1668 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue
No longer sold
Chcete doručit do České republiky? Jdi na
Bylinné čaje
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Gyógyteák