Best sellers, best herbal Teas
We also think that you deserve the best. That’s why on this page, we ranked herbal Teas from the most sold to the least sold. You have 1682 products to choose from. Customers have the most interest in GreenFood Nutrition Matcha Tea 90 capsules, which you can buy for 10.90 € incl. VAT. If you’re intrested in herbal Teas in terms of the highest reviews, then look at the herbal Teas reviews and tests category.
All from 1,682
English Tea Shop Tea Set As from Mom Wellness 34g 20 pcs Organic ETS20
4.79 €
140.88 €/kg
On the way > 5 pcs
Expected 02/10/2026
Tea - organic, British brand, great gift, box of 20 bags, 5 flavours, tea mix - 0.24 €/pcs - from 140.88 €/1 kg
English Tea Shop Pure Sri Lankan tea mix 40g, 20 pcs organic ETS20
4.29 €
107.25 €/kg
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, white and herbal, bags, tea set, Sri Lankan, weight 40 g, composition of turmeric, moringa, cinnamon and ginger - 0.21 €/pcs - from 107.25 €/1 kg
Megafyt Sea Buckthorn with elderberry and linden 20 × 1,5 g
3.49 €
116.33 €/kg
Currently Unavailable
Tea - bagged herbal tea, sea buckthorn with elderberry and linden - 0.17 €/pcs - from 116.33 €/1 kg
Megafyt Ginger with lemon & chilli 20 × 2 g
3.49 €
87.25 €/kg
Currently Unavailable
Tea - fruit tea flavoured with lemon, ginger and honey, flavoured - 0.17 €/pcs - from 87.25 €/1 kg
Megafyt Lemon balm with orange 20 × 2 g
3.59 €
89.75 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal tea with orange flavour, flavoured - 0.18 €/pcs - from 89.75 €/1 kg
Megafyt Milk Thistle 20 × 2,5 g
3.39 €
67.80 €/kg
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - milk thistle fruit, herbal tea from the Herbal Pharmacy series by a Czech manufacturer - 0.17 €/pcs - from 67.80 €/1 kg
Megafyt Rosehip 20 × 3,5 g
4.09 €
58.43 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - rosehip without seeds, herbal tea from the Herbal Pharmacy series by a Czech manufacturer - 0.20 €/pcs - from 58.43 €/1 kg
Pickwick Mix of Fruit Teas
11.19 €
50.41 €/kg
Currently Unavailable
Tea - with a choice of flavours, 6 kinds - 0.09 €/pcs - from 50.41 €/1 kg
Pickwick EARL Grey 100x2g
6.49 €
32.45 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - a mixture of black teas supplemented with bergamot - 0.06 €/pcs - from 32.45 €/1 kg
Herbalist's tea For blood sugar 40 × 1.6 g
from
2.21 €
40.47 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - blueberry affects glucose metabolism, has a positive effect on blood sugar, oman contributes to normal digestion - from 0.06 €/pcs - from 40.47 €/1 kg
Apotheke Kidney with horsetail 20 × 1,5 g
from
2.21 €
86.33 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - goldenrod, horsetail and sagebrush contribute to the normal functioning of the urinary system, horsetail promotes excretion - from 0.11 €/pcs - from 86.33 €/1 kg
LEROS Natur Slim Line 20 x 1.5g
from
2.77 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal tea blend to supplement the drinking regime. - from 0.14 €/pcs
BASILUR Four Seasons Summer Tea, 100g tin
from
9.11 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green tea flavoured with plant parts (pieces of fruit), loose; Ingredients: green tea, cornflower 0,25%, marigold 0,25%, wild strawberry 0,25%, papaya 2,75%, aroma (wild...
BASILUR Leaf of Ceylon Radella tin, 100g
from
9.11 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green tea, loose; Ingredients: green tea from the Radella area in Sri Lanka
BASILUR Orient Moroccan Mint tin, 100g
from
9.35 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green tea flavored with flavoring plant parts (pieces of fruit), sprinkled; Ingredients: Young Hyson green tea, mint, aroma (Moroccan mint)
BASILUR Leaf of Ceylon Uva-OP tin, 100g
from
9.11 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black tea, loose; Ingredients: black tea
BASILUR Orient Magic Nights tin, 100g
from
9.11 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black tea flavored with plant elements (pieces of fruit), loose; Ingredients: black FBOP tea, cornflower 0,25%, blue malva 1%, cranberry 4,25%, aroma (strawberries, apricots,...
BASILUR Book Assorted Speciality tin containing 32 catering-size sachets
from
10.53 €
224.83 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Blend of black and green tea, portioned; Ingredients: Breakfast, composition: black tea. Darjeeling, composition: black tea. Sencha, composition: green tea. Earl Gray,...
BASILUR Book Assorted 32 Magic Fruit sheet 32 × 2 g
from
11.32 €
226.41 €/kg
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Mix of black teas, flavoured with parts of plants (pieces of fruit), portioned; Ingredients: Strawberry & Kiwi. Ingredients: black tea, apple, aroma (strawberry, kiwi),...
Kyosun Bio rooibos 30 x 2 g
14.90 €
248.33 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - other - 0.50 €/pcs - from 248.33 €/1 kg
BASILUR Winter Berries Cranberries, 100g tin
from
8.58 €
102.90 €/kg
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black tea flavoured with plant parts (pieces of fruit), sprinkled, composition: black tea, cranberry, cornflower, cranberry aroma - from 102.90 €/1 kg
BASILUR Book Orient Assorted II sheet 32 gastro bags
from
12.82 €
256.50 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - gift collection of teabags, composition: Frosty Afternoon, composition: black tea, passion fruit and orange aroma, Orient Delight, composition: black tea with Silver Tips,...
BASILUR Music Concert Christmas sheet 100g
from
11.26 €
135.90 €/kg
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black tea flavoured with flavouring plant parts (pieces of fruit), sprinkled, composition: black FBOP tea, cornflower 0,25%, blue malva 0,25%, pineapple 2%, ginger 1,5%,...
BASILUR Four Seasons Winter Tea, 100g tin
10.69 €
106.90 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black tea flavoured with flavouring plant parts (pieces of fruit), sprinkled, composition: Orange Pekoe black tea, cranberry 4,25%, cranberry aroma - 106.90 €/1 kg
No longer sold
Chcete doručit do České republiky? Jdi na
Bylinné čaje
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Gyógyteák