Refresh the page
On 11.5.2024 (Saturday) it will not be possible to pick up household appliances and bulky goods at the Alza Nitra branch due to an event in the parking lot.

Bitcoinový mesačník: Čo hýbalo svetom kryptomien v apríli?

• Autor: Matouš Wachutka

Kryptomeny a Bitcoin: novinky

Nestíhate sledovať, čo všetko sa v Bitcoine deje? Nechce sa vám prečítať všemožné krypto denníky, aby ste našli hodnotnú informáciu z bitcoinového odvetvia? Potom ste na správnom mieste. Prinášame súhrn toho najpodstatnejšieho, čo sa v Bitcoine počas apríla udialo.

Novinky zo sveta Bitcoinu – OBSAH

  1. Novinky z Bitcoin Alzy
  2. Bitcoin má po štvrtýkrát odhalvingované
  3. Čo stálo za rekordne vysokými transakčnými poplatkami pri halvingu?
  4. Nástroje pre transakčné súkromie schytávajú tvrdé rany
  5. Privacy služby opúšťa USA v reakcii na kauzu Samouraia
  6. BTC Prague – najväčšia bitcoinová konferencia v Európe sa opäť blíži
  7. Bitcoinové rezervy búrz klesli na nové minimá
  8. Vlastné spotové ETF na bitcoin už má aj hongkonská burza
  9. HRF vyhlásila udeľovanie Finneyho ceny za slobodu na počesť Hala Finneyho
  10. Block oznámil vývoj nového ťažobného systému

Novinky z Bitcoin Alzy

V apríli ste na Bitcoin Alza mohli objaviť po dlhšej dobe updatovaný článok o Bitcoine a všetkom podstatnom okolo neho. Pripomeňte si hlavné základy technológie a pozrite rovno aj na aktualizované časti v našom texte Bitcoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ). V nadväznosti na to odporúčame aj dva nové návody na inteligentné lightning peňaženky druhej generácie. Zatiaľ čo v recenzii Breez – lightningová super-apka zistíte všetko o základnom nastavení aj funkciách, ale aj featúrach ako point of sale terminál alebo podcastingu 2.0, článok Phoenix – Lightning Network vo vrecku, ľahko a prehľadne vám prezradí, ako ide urobiť lightningová peňaženka minimalisticky a jednoducho tak, aby vždy fungovala s dobrou spoľahlivosťou aj v non-custodial režime.

Nezabudnite tiež sledovať Twitter Bitcoin Alzy, kde sa po novom snažíme priebežne reagovať na bitcoinové aktuality a prihadzovať k nim relevantné články z našej hlbokej redakčnej studnice.

Tento apríl sme napríklad v noci z 19. na 20. spoločne s vami na Twitteri Bitcoin Alzy oslávili vyťaženie 4. halvingového bloku s číslom 840 000.

Bitcoin má po štvrtýkrát odhalvingované

Ako sme už upozorňovali v minulých mesačníkoch, apríl 2024 sa niesol predovšetkým v znamení historicky 4. bitcoinového halvingu. Samotná udalosť polenia odmeny za vyťaženie bloku nakoniec prebehla v skorých ranných hodinách 20. apríla nášho času, kedy došlo vplyvom parametrov zakódovaných do bitcoinového protokolu podľa očakávania k zredukovaniu „block reward“ zo 6,25 na 3,125 BTC. Tým Bitcoin úspešne vstúpil do piatej ťažobnej epochy, v rámci ktorej bude počas najbližších približne 4 rokov už tradične uzavretých ďalších 210 000 blokov.

Keď bola bitcoinová sieť spustená v roku 2009, mineri v rámci prvej epochy získavali block reward 50 BTC za každú skupinu transakcií sprocesovanú a pridanú do blockchainu v jednom bloku. K prvému halvingu došlo v roku 2012, kedy bola odmena za vyťaženie bloku zredukovaná na 25. BTC. Odvtedy bola block reward polená každé 4 roky. Budúci halving Bitcoin čaká v roku 2028, kedy block reward klesne na 1,5625. BTC.

Bitcoin halvingy a epochy
Znázornenie jedného budúceho a všetkých minulých bitcoinových halvingov a ťažobných epoch. Zdroj: bitcoinmagazine.com

Halvingy sú významné, pretože zaisťujú, že nové bitcoiny budú vznikať stabilne, s predvídateľným tempom emisie nových mincí. Taká riadená miera menovej inflácie je jedným z hlavných rozdielov medzi bitcoinom a tradičnými fiat menami, ktoré majú neobmedzenú peňažnú zásobu s vopred nepredvídateľnou rýchlosťou emisie.

i Viac informácií aj minulých poleniach a napríklad ich vplyvu na cenu bitcoinu alebo o poleniach budúcich, alebo aj tom úplne poslednom nájdete v našich článkoch Bitcoinový halving a model Stock to flow a Bitcoin po vyťažení 21. milióntej mince.

Halvingový blok s číslom 840 000 mali to šťastie uzavrieť ťažiari z mining poolu ViaBTC. Oproti predchádzajúcim halvingom je na ňom zaujímavé predovšetkým to, že aj napriek spoleniu block reward si úspešný ťažobník odniesol celkom niečo málo cez 40 bitcoinov, teda ekvivalent viac ako 2,6 milióna dolárov. Táto odmena pritom väčšinovo pozostávala z transakčných poplatkov (fee reward asi 37,6 BTC), ktorá výrazne prekonala veľkosť novo stanovenej block reward (3,125 BTC). Dôvodom boli snahy používateľov dostať ich transakcie medzi 3 050 zahrnutých do deliaceho bloku, a tiež bohužiaľ najrôznejšie pokusy o lovenie vzácnych satoshi alebo „mintovanie“ najrôznejších shitcoinov populárnych u fanúšikov nad Bitcoinom stavaného protokolu Ordinals a súbežne s halvingom spusteného nadstavbového protokolu Runes.

Len o kúsok potom vyťaženie halvingového bloku nevyšlo českému mining poolu, BraiinsPool, ktorému sa ale podarilo uzavrieť hneď blok po ňom nasledujúci s číslom 840 001. Rovnako tento blok priniesol slušnú odmenu, ktorá sa po sčítaní transakčných poplatkov a block reward vyšplhala na celkových 7,6 BTC, čo je suma prevyšujúca priemer celkových odmien za bloky uzavreté ešte v predhalvingovej 4. ťažobnej epoche.

Halvingový blok
Deatily halvingového bloku so slávnostnou animáciou na webe mempool.space.

Bitcoinové halvingy historicky predznamenávali obdobie rastu ceny bitcoinu, pretože pri nich vždy náhle došlo k skokovému zníženiu prílivu nových mincí k už existujúcej zásobe. Tzv. efekt ponukového šoku sa však postupom času stále zmierňuje, pretože už vyťažená existujúca zásoba mincí predstavuje stále väčšiu časť celkovej bitcoinovej zásoby, ktorá je protokolom stanovená na necelých 21 miliónov. V súčasnosti už je v obehu takmer 19,7 miliónov mincí, čo predstavuje približne 94 % celkovej budúcej zásoby. Je tak otázkou, aký veľký a či vôbec nejaký vplyv na cenu môže mať posledné polenie. Každopádne sa to najskôr dozvieme v nasledujúcich mesiacoch až rokoch. V súčasnosti a budúcnosti môžeme halving vnímať už prevažne ako kultúrnu udalosť a príležitosť na šírenie bitcoinového manifestu, o čom svedčí stúpajúci záujem zo strany médií aj tradičných finančných inštitúcií. O tohtoročnom polení reportoval napríklad Forbes, The Wall Street Journal, alebo aj banky ako americká TD Bank. Kultúrnou udalosťou bolo polenie hlavne pre už zasvätených bitcoinerov po celom svete, ktorí príchod 5. epochy vítali a sledovali na streamoch alebo komunitných stretnutiach. V českej bitcoinovej komunite prebehla napríklad halving party pod záštitou SatoshiLabs a Braiins, halvingový stream na Bitcoinový Kanál alebo komunitný zraz v kolínskej bitcoinovej kaviarni – Bitclub.

Halvingový zraz v kolínskom Bitclube.

Čo stálo za rekordne vysokými transakčnými poplatkami pri halvingu?

Iba deň a 130 blokov po znížení block reward na polovicu v apríli ťažiari zarobili 1 675 BTC v hodnote 109 miliónov dolárov. Pôsobivé je, že 75 % z toho, čo zodpovedá 1 262 BTC v hodnote 82 miliónov dolárov, pochádzalo čisto z transakčných poplatkov. Táto suma sa nebezpečne blíži 1 349 BTC vybraných na poplatkoch za obdobie od 1. do 19. apríla, čo ilustruje prudký nárast príjmov ťažiarov z transakčných poplatkov v pozoruhodne krátkom období.

Halvingové poplatky
Takto vyzerajú cezhlavingové transakčné poplatky a block reward v porovnaní s predhalvingovými odmenami vo zvyšku apríla. Zdroj: BTC.com, TheMinerMag

Pri širšom pohľade na históriu bitcoinu v jednodňovom rozlíšení priemer transakčných poplatkov zaplatených v bloku presiahol odmeny za vyťaženie bloku (block reward) podľa údajov Glassnode pred 20. aprílom len šesťkrát, vrátane jedného prípadu v rokoch 2013, 2016, dvoch v roku 2017 a dvoch v roku 2023. V posledný halvingový deň navyše transakčné poplatky prekročili block reward v sérii 104 po sebe idúcich blokov, čo je nový rekord.

Aprílové bloky prekračujúce block reward transakčnými poplatkami
Séria pohalvingových blokov prekračujúcich výšku block reward transakčnými poplatkami.

V najbližších hodinách po polení tak bitcoineri snažiaci sa odoslať do siete transakciu mohli vo svojich peňaženkách bežne naraziť na poplatky v hodnotách okolo 200 USD. Toto zahltenie bitcoinového blockchainu však v priebehu niekoľkých dní po polení viac-menej odznelo a už bolo možné nájsť okamihy, kedy išlo transakcie do bloku pretlačiť už pomerne lacno.

Na vine je protokol Runes a špekulanti

Ako už bolo spomenuté vyššie, za rekordnými úrovňami pohalvingových transakčných poplatkov stoja novo spustený protokol Runes a shitcoinoví špekulanti, ktorí sa v poslednej dobe udomácňujú už aj na sieti Bitcoinu.

Runes je novým protokolovým štandardom zameniteľných tokenov, ktorý vyvinul Casey Rodarmor ako upgrade svojho predchádzajúceho „diela“ – štandardov Ordinals a BRC-20 pre tokeny a NFT na Bitcoine. Nový protokol má umožniť efektívnejšie a jednoduchšie vytváranie zameniteľných tokenov využitím bitcoinového UTXO modelu, pomocou ktorého znižuje potrebu vytvárania zbytočných UTXO a minimalizuje výsledný objem blockchainu. Prostredníctvom opkódov OP_RETURN, ktoré v transakciách predstavujú oblasť, do ktorej je možné zadávať ľubovoľné údaje nesúvisiace s jednoduchými finančnými operáciami, potom umožňuje nastavovať limit ponuky vytváraného tokenu, jeho ticker a špecifikovať, ako bude možné token „mintovať“.

Runes memecoiny
Symbolom Runes sú zatiaľ od BRC-20 tokenov nie veľmi rozdielne memecoiny, ktorých zoznam nájdete napríklad na webe runebtc.xyz.

Aj keď sa v apríli riešilo, ako by protokoly typu Ordinals mohli nájsť využitie pre stablecoiny na Bitcoine alebo decentralizované ID systémy, s ktorými si novo zahráva projekt Orange pod krídlami MicroStrategy, zatiaľ to vyzerá, že Runes bude pokračovať v pomerne bezvýznamnom vývoji Ordinals a BRC-20 protokolov, na ktorých špekulanti gamblí s všelijakými bitcoinovými memecoinmi. Už v prvých dňoch po spustení Runes bolo možné na trackeroch tokenov nájsť stovky nezmyselných memecoinov ako SATOSHI•NAKAMOTO, DOG•GO•TO•THE•MOON, DOG•DOG•DOG•DOG•DOG alebo WANKO•MANKO•RUNES. Mánia, ktorá pravdepodobne časom zase vyšumí do neznáma.

Nástroje pre transakčné súkromie schytávajú tvrdé rany

Len pár mesiacov po tom, čo americké úrady koncom minulého roka pozastavili prevádzku mixéra Tornado Cash a jeho vývojárov, Romana Storma a Romana Semenova, obvinili z prania špinavých peňazí, sa ich ruka naťahuje po ďalších bitcoinových privacy nástrojoch.

V apríli boli zakladatelia Samourai Wallet, Keonne Rodriguez a William Lonergan Hill, zatknutí a obvinení z prania špinavých peňazí a prevádzkovania nelicencovaného biznisu na prevod peňazí. Podľa správ Ministerstva spravodlivosti Spojených štátov (DOJ) mala dvojica organizovať „kryptomenový mixér“, ktorý sprostredkoval nezákonné transakcie v hodnote vyše 2 miliardy dolárov a umožnil vyprať výnosy z trestnej činnosti vo výške 100 miliónov dolárov, z ktorých niektoré údajne súviseli s nelegálnymi dark webovými trhoviskami, ako sú Silk Road či Hydra Market. Podľa ministerstva spravodlivosti Rodriguez a Hill, okrem poskytnutia služby, tiež „povzbudzovali a otvorene vyzývali používateľov na pranie výnosov z trestnej činnosti“.

Okrem toho, že sa budú obaja vývojári musieť obhajovať na súde, bol bohužiaľ zároveň uzavretý oficiálny web Samourai Wallet. Vzhľadom na to, že časť infraštruktúry Samourai Wallet majú teraz pod kontrolou americké úrady, nemusí byť bezpečné aplikácie používať alebo aktualizovať.

Skonfiškovaný web Samourai Wallet
Na adrese webu Samourai Wallet zostalo len federálne oznámenie „Táto webová stránka bola zabavená“.

Samourai Wallet je bitcoinová peňaženka so súborom nástrojov určených na ochranu transakčného súkromia s veľkým dôrazom na anonymitu. Aprílové obvinenia sa zameriavajú hlavne na jej funkciu Whirlpool – CoinJoin službu, ktorá spája viac transakcií a „mixuje“ v nich odoslané mince, aby zabezpečila nesledovateľnosť bitcoinov používateľov. V čase obvinenia sa v Samourai Whirlpooloch nachádzalo takmer 11 tisíc bitcoinov, čo svedčí o značnom využití funkcie medzi tými, ktorí sa snažia strážiť svoje transakčné súkromie.

i Viac si o Whirpoole, CoinJoine a ďalších privacy featúrach prečítate v našom článku Samourai Wallet – Bitcoin peňaženka so súkromím na steroidoch.

Aprílové obvinenia vývojárov Samourai Wallet vyvolali nielen v bitcoinovej komunite zmiešané reakcie. Zatiaľ čo niektorí údajnú trestnú činnosť odsúdili, iní vyjadrili obavy ohľadom širších dôsledkov pre technológie zvyšujúce transakčné súkromie v bitcoinovej a finančnej oblasti všeobecne. Mnohým zástancom Samourai Wallet sa nepáčilo, že sa americké úrady zameriavajú na nesprávne osoby namiesto skutočných zločincov. Ochrana finančného súkromia nielen v Bitcoine je podľa nich dôležitou hodnotou a štandardnou súčasťou bežných transakcií, nemala by teda byť považovaná za trestnú činnosť.

Privacy služby opúšťa USA v reakcii na kauzu Samouraia

V nadväznosti na vyššie spomínané kroky amerických úradov proti vývojárom a službe Samourai Wallet v apríli hneď niekoľko ďalších vývojárskych tímov oznámilo ukončenie podpory vlastných bitcoinových aplikácií a služieb zameraných na finančné súkromie alebo úschovu.

Hneď v prvom rade sa ozvali vývojári ďalšie významné bitcoinové peňaženky, zamerané na ochranu transakčného súkromia – Wasabi Wallet. Tím najskôr oznámil rozhodnutie kompletne blokovať IP adresám z USA prístup k produktom Wasabi. O pár dní neskôr na to nadviazal ukončením svojej kľúčovej privacy funkcie – CoinJoin koordinátorovi, fungujúcemu na podobných princípoch ako Samourai Whirlpool. Dôvodom sú ako obavy v spojitosti s kauzou okolo Samouraia aj fakt, že sa práve zo Samouraia mnoho používateľov skokovo presunulo k Wasabi, čo môže viesť k rýchlemu zásahu úradov aj v prípade tejto „náhradnej“ CoinJoin služby.

Napriek tomu bude Wasabi Wallet mimo USA naďalej fungovať ako štandardná self-custody bitcoinová peňaženka. Prerušenie prevádzky však ovplyvní používateľov iných peňaženkových klientov, aké používa napríklad Trezor Suite či BTCPayServer. Práve Trezor už avizoval, že po odstúpení Wasabi Wallet prestane služby CoinJoinu vo svojej suite ponúkať.

CoinJoin koordinátor Wasabi Wallet bude zcela pozastaven 1. června.

Druhou z nich je Phoenix Wallet, populárna Bitcoin Lightning peňaženka, ktorej zástupcovia oznámili stiahnutie svojich služieb z trhu Spojených štátov. Prevádzkovateľ vyzval používateľov so sídlom v USA, aby bezodkladne vyprázdnili svoje peňaženky, aby sa vyhli prípadným problémom.

Spoločnosť ACINQ, pod ktorou Phoenix Wallet spadá, uviedla, že hlavným dôvodom tohto rozhodnutia je komplikované regulačné prostredie v USA a nedávne oznámenia amerických úradov, ktoré vyvolávajú pochybnosti o tom, či by poskytovatelia self-custodial peňaženiek, lightningových služieb, alebo dokonca lightningové uzly nemohli byť považované za subjekty poskytujúce peňažné služby a ako také byť regulované.

Phoenix Wallet na Twitteri oznamuje ukončenie prevádzky v USA.

Ďalšie podobné oznámenie potom zverejnil vývojový tím decentralizovaného mixéra Incognito.org, ktorý sa po starostlivom zvážení situácie 26. apríla rozhodol do 30 dní úplne ukončiť funkciu svojej platformy.

Udalosti apríla tak ukázali, že riešenie transakčného súkromia Bitcoinu na aplikačnej vrstve zrejme nestojí na úplne pevných základoch a pravdepodobne bude v budúcnosti potrebné hľadať iné možnosti. Bitcoinoví vývojári si možno budú musieť pripomenúť 90. roky, oprášiť cypherpunkový manifest a vytvoriť nové nástroje na ochranu finančného súkromia, ktoré pobežia v decentralizovaných autonómnych systémoch bez toho, aby žiadali vlády o povolenie.

BTC Prague – najväčšia bitcoinová konferencia v Európe sa opäť blíži

Málo kto vo svete vie, že Čecho-slováci sú ozajstná globálna jednotka v rýchlo rastúcom bitcoinovom odvetví. Medzi najznámejšie projekty patria:

  • Trezor ako prvá hardvérová peňaženka,
  • Braiins ako prvý bitcoinový ťažobný pool a vývojári firmvéru,
  • General Bytes ako svetový výrobca bitcoinmatov,
  • alebo Alza, ktorá prijíma bitcoin od roku 2017.

A vlani k tomu pribudla najväčšia európska bitcoinová konferencia, BTC Prague, ktorej sa v jej prvom ročníku v roku 2023 zúčastnilo okolo 8 tisíc bitcoinerov z celého sveta a pre veľkú kvalitu akcie plánujú mnohí z nich bitcoinovú Prahu navštíviť aj tento rok.

Zostrih z BTC Prague 2023.

BTC Prague prebehne 13. – 15. júna v pražských Letňanoch. Opäť pôjde o kombináciu bitcoinového veľtrhu a konferencie, na ktorej sa očakáva viac ako 10 tisíc návštevníkov. Vo veľtržnej „Expo“ časti nájdete viac ako 100 vystavujúcich firiem so stánkami, kde si budete môcť vyskúšať všetky možné produkty a služby. Od hardvérových peňaženiek cez recovery seedy až po to, ako bitcoin nakúpiť, predať alebo ťažiť. Nech už vás na Bitcoine zaujíma čokoľvek, v júni na to v Prahe nájdete odpoveď.

Celkom viac ako 100 rečníkov z celého sveta príde, aby vystupovali na štyroch stagoch. Taký počet speakrov a bitcoinových OG's na jednom mieste je v Európe veľmi vzácny.

Speakeri BTC Prague
Zoznam rečníkov na BTC Prague je dlhý a výživný.

Na výber máte hneď niekoľko typov vstupeniek, z ktorých si vyberiete, či už vás zaujíma predovšetkým anglický obsah, alebo naopak len ten český, či už chcete vidieť množstvo tuzemských a zahraničných bitcoinových OGs alebo napríklad využiť čas predovšetkým na spoznávanie najrôznejších bitcoinových biznisov, nadväzovanie pracovných vzťahov a networkingu. Nezáleží na tom, či ste skúsený bitcoiner, cypherpunk alebo úplný nováčik, na BTC Prague si každopádne prídete na svoje.

Bitcoinové rezervy búrz klesli na nové minimá

Bitcoinové rezervy centralizovaných búrz sa v prvej polovici apríla prepadli na nové minimá, keď klesli pod úroveň 2 miliónov BTC. Údaje spoločnosti CryptoQuant ukazujú, že burzy držia iba asi 1,94 milióna BTC, čo predstavuje zhruba 9,8 % z približne 19,7 milióna mincí bitcoinu v obehu.

Bitcoinové rezervy búrz
Znázornenie poklesu bitcoinových rezerv (fialová krivka) za posledné 3 roky. Zdroj: CryptoQuant

Rezervy búrz neustále klesajú už od júla 2021, kedy dosahovali 2,85 milióna BTC. Za poklesom nepochybne stoja krachy búrz typu FTX, po ktorých sa stále viac bitcoinerov rozhoduje držať svoje mince vo vlastnej úschove. Poslednou dobou k poklesu však prispieva aj veľký dopyt po nedávno spustených spotových ETF na Bitcoin v USA. Odliv bitcoinov z centralizovaných búrz tak nie je vždy úplne ružový.

Vlastné spotové ETF na bitcoin už má aj hongkonská burza

Takmer päť mesiacov po tom, čo americká Komisia pre kontrolu cenných papierov (SEC) schválila obchodovanie so spotovými ETF na Bitcoin, nasleduje Ázia s vlastnými ETF produktmi.

Netrpezlivé čakanie na príchod tamojších bitcoinových ETF zažívali aj ázijskí hlavní správcovia aktív, ktorí sa na túto udalosť pripravovali potom, čo hongkonská Komisia pre cenné papiere a futures na začiatku apríla schválila hneď tri žiadosti o spotové bitcoinové ETF investičným spoločnostiam China Asset Management, Harvest Global Investments a Bosera HashKey.

Napriek vysokým očakávaniam objemy obchodov s novo zavedenými ETF nedosiahli vopred odhadované hodnoty. Správy uvádzajú, že celkový objem obchodov so všetkými spotovými ETF na Bitcoin predstavoval v deň ich debutu iba 8,5 milióna USD. Analytici však napriek tomu ich spustenie komentovali skôr pozitívne a uvádzali, že nová ETF stavia Hongkong o krok pred napríklad Singapur a Dubaj, ktoré sa tiež snažia zapísať ako regulované ústredie pre veľkoobjemové obchodovanie bitcoinu a digitálnych aktív.

HRF vyhlásila udeľovanie Finneyho ceny za slobodu na počesť Hala Finneyho

V deň štvrtého bitcoinového polenia, vyhlásila Nadácia pre ľudské práva (Human Rights Foundation, HRF) Finneyho cenu za slobodu (Finney Freedom Prize), ktorej názov má pripomínať úctyhodnú prácu Hala Finneyho, jedného z prvých spolupracovníkov Satoshiho Nakamota pri vývoji Bitcoinu. Cena bude udeľovaná jednotlivcovi alebo inštitúcii, ktorá v každej bitcoinovej epoche urobí najviac pre Bitcoin a ľudské práva, pričom ocenený dostane peňažnú odmenu vo výške 1 BTC.

Víťazom ceny alebo laureátom za epochu 2009 – 2012 je sám Hal Finney a jeho odmena 1 BTC bude venovaná na dobročinné účely, ktoré určí Halova rodina.

V HRF k príležitosti vyhlásenia ceny vytvorili tributné video, v ktorom zhŕňajú Finneyho príspevok k vzniku Bitcoinu a upozorňujú na úlohu Bitcoinu ako slobodných peňazí hrajúcich dôležitú úlohu pri ochrane ľudských práv.

HRF bude ďalej spolupracovať s rodinou Finneyovcov na vymenovaní sedemčlennej poroty, ktorá vyberie laureáty aj pre ďalšie tri uplynulé epochy 2012 – 2016, 2016 – 2020 a 2020 – 2024. Počnúc epochou 2024 – 2028 bude zostavená nová komisia, ktorej členovia budú pre budúce epochy vyberať jedného, prípadne dvoch laureátov, ktorí by si odmenu delili napoly.

Block oznámil vývoj nového ťažobného systému

Block, významná technologická spoločnosť zameraná na finančné služby, v apríli predstavila významný pokrok vo svojom miningovom projekte. Úspešne totiž dokončila vývoj svojho 3 nm čipu určeného predovšetkým na ťažbu bitcoinu a teraz sa nachádza v záverečnej fáze, kedy dolaďuje výrobný proces polovodičov. Vlastný pokročilý čip predstavuje zásadný míľnik v poslaní firmy, ktorej spoluzakladateľ, Jack Dorsey (tiež zakladateľ Twitteru), opustil väčšinu svojich pôvodných biznisov, aby sa práve s Blockom mohol usilovať o decentralizáciu výroby a dodávok hardvéru pre ťažbu bitcoinov, ktorý teraz takmer celému svetu dodáva čínsky Bitmain.

Na detaily o nových úspechoch a plánovaných projektoch Dorsey odkázal na svojom Twitteri.

Okrem dokončenia čipu Block oznámil aj nadväzujúci vývoj kompletného miningového systému, pod čím si možno predstaviť kompletné ťažobné ASIC zariadenie, ktoré má byť konkurentom a otvorenejšou alternatívou práve k ASIC minerom vyrábaným napríklad Bitmainom.

Aj v apríli sa toho udialo oveľa viac, než na čo stačí priestor nášho Bitcoinového mesačníka. Odporúčame sledovať na Twitteri ako náš účet @BitcoinAlza, tak aj tie, ktoré v mesačníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.

Bitcoinový mesačník 03/2024

  1. Novinky z Bitcoin Alzy
  2. Bitcoin dosiahol nové cenové maximá
  3. Ako sú na tom ťažiari s halvingom za rohom?
  4. Bitmain predstavil nový rad ťažobných mašín
  5. 27 rokov od vzniku systému Proof of Work
  6. Štátne penzijné fondy začínajú krúžiť okolo bitcoinu
  7. Hnutie za oficiálny Bitcoin emotikon
  8. Bitcoin na BitMEXe za 8 900 USD?
  9. Google po novom indexuje dáta z bitcoinového blockchainu vo výsledkoch vyhľadávania
  10. Nákup bitcoinu už v Česku umožňujú aj stávkové kancelárie

Novinky z Bitcoin Alzy

V marci sme pre vás v redakcii Bitcoin Alzy opäť pripravili tradičnú dávku bitcoinového obsahu. Tak napríklad ste u nás mohli čítať report z Konfy – komunitnej konferencie na tému peňaženiek Trezor, ktorá prebehla v Nymburku. Ak ste sa na udalosť nemohli osobne dostaviť, pozrite v našom článku Trezor Konfa (REPORTÁŽ) na súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa tam odohrávalo a čo sa účastníci mohli dozvedieť.

Ďalej sme rozšírili našu sériu o platformách umožňujúcich nákup aj predaj bitcoinu s dôrazom na súkromie, a to článkom RoboSats: P2P bitcoinová zmenáreň na Lightningu (NÁVOD), v ktorom sa dozviete všetko o inteligentnom bitcoinovom trhovisku RoboSats, ktoré je takou lightningovou obdobou burzy Bisq a na obchodovanie bitcoinu ho s trochou umu zvládne pohodlne využiť aj novopečený bitcoiner.

Nezabudnite tiež sledovať náš Twitter, kde priebežne reagujeme na bitcoinové aktuality a prihadzujeme k nim relevantné články z našej hlbokej redakčnej studnice.

Hlavnou bitcoinovou udalosťou apríla bude určite už netrpezlivo očakávaný halving. Aj na tento mesiac ale chystáme ďalšie zaujímavé texty na tému Bitcoinu, aby ste mali ešte viac toho, na čo sa môžete tešiť!

Bitcoin dosiahol nové cenové maximá

Marec bol pre bitcoin naozaj prelomovým mesiacom, minimálne čo sa týka ceny za jednu mincu. Po takmer dvoch a pol rokoch sa totiž bitcoinu 5. marca podarilo o maličký kúsok prekonať predchádzajúce cenové maximum z novembra 2021 stanovené približne na 69 000 USD. Pohyb nasledovala rýchla korekcia o asi 15 %, už však obratom v nasledujúcich dňoch vystriedal ďalší rast pokračujúci až do 14. marca, ktorý už viedol k trvalejšiemu prelomu cenového all-time high a ustanoveniam nových maxím na hodnote okolo 74 tisíc dolárov.

Bitcoinové ATH
Krásou ustanovovania nového cenového maxima je, že každý, kto niekedy kúpil bitcoin, je v tej chvíli v zisku. Obvykle potom nasleduje tzv. „price discovery“ fáza trhu, kedy si bitcoin hľadá nové férové nacenenie.

Hnacou silou pre cenu sú momentálne populárne spotové ETF na bitcoin, ktoré boli spustené na amerických burzách v januári tohto roku a umožňujú jednoduchú investíciu do bitcoinu najmä veľkým inštitúciám či investičným fondom. Istý vplyv má nepochybne aj blížiaci sa halving, ktorý v bitcoinových cykloch historicky stál na začiatku parabolického vývoja ceny smerom nahor. Býčí trh po halvingu historicky trval 266 – 315 dní.

Pre zaujímavosť – s posledným rastom trhovej kapitalizácie bitcoinu presiahla 1,4 bilióna dolárov, čím predbehla striebro ako ôsme najväčšie aktívum podľa trhovej kapitalizácie.

Bitcoin vs. stříbro
S ďalším cenovým rastom, a teda aj rastom trhovej kapitalizácie je možné predpokladať dlhodobé zaradenie bitcoinu do prvej desiatky najväčších aktív.

Netypické je však v súčasnom cykle dosiahnutie nového cenového maxima ešte pred halvingom, a aj úrokové sadzby sú dnes americkou a ďalšími centrálnymi bankami nastavené na vysokej úrovni, zatiaľ čo v čase, keď sa bitcoin naposledy obchodoval na podobných cenových hladinách, sa úrokové sadzby blížili nule a podporovali rizikové investície. Musíme si tak počkať, ako veľmi odlišne sa ďalej tento cyklus odohrá oproti tým minulým.

Ako sú na tom ťažiari s halvingom za rohom?

Do halvingu zostávajú už len necelé dva týždne a bitcoinoví ťažiari sa musia pripravovať na skokové zníženie ziskovosti, ktoré pravdepodobne príde, pokiaľ sa teda cena bitcoinu neutrhne z reťaze. Zatiaľ čo v januári tohto roku sme pozorovali ťažiarov rekordne likvidovať vlastné bitcoinové rezervy práve v rámci prípravy na halving, marec im priniesol rekordy oveľa príjemnejšie. Mineri totiž minulý mesiac zaznamenali najvyššie mesačné príjmy v histórii. Podľa údajov z analýz spoločnosti Block získali celkom ľahko cez 2 miliardy dolárov, pričom 86 miliónov USD pochádzalo z transakčných poplatkov a 1,93 miliardy USD z odmien za vyťaženie bloku (block reward). Bolo tak prekonané posledné mesačné maximum z mája 2021, keď si mineri prišli na 1,74 miliárd dolárov.

Rekordní měsíční mining revenue
V grafike na obrázku môžete vidieť vývoj dolárovej výšky výnosov z ťažby v priebehu rokov. Modré pásmo predstavuje výšku výnosov z transakčných poplatkov a červené potom výnosy z odmien za vyťaženie bloku. Zdroj: The Block

V prípade bitcoinového hashratu (výkon zabezpečujúci sieť) potom po ľahkom februárovom zaváhaní pokračoval trend strmého rastu niekam k úrovni 640 EH/s (exahashov za sekundu). Podľa mnohých analytikov však po halvingu môže dôjsť k dlhšiemu odpojeniu až 20 % súčasného hashratu, pokiaľ sa vplyvom zníženia obťažnosti ťažby nezačne situácia opäť stabilizovať a ťažiari sa odhodlajú navracať späť do hry.

Bitcoin hashrate
Bitcoinový hashrate sa len za posledný rok zdvojnásobil.

Bitcoinový halving, čiže polenie, je dôležitá udalosť, ku ktorej dochádza každých 210 000 vyťažených blokov. Počas neho sa odmena za vyťaženie bloku ťažiarom znižuje na polovicu. Už okolo 20. apríla 2024 dôjde k už 4. halvingu a odmena za vyťažený blok klesne zo súčasných 6,25 BTC na 3,125 BTC. Preto aj v závislosti od vývoja ceny ešte len uvidíme, či boli marcové výnosy minerov posledným hurá pred tým, než sa dostaví bolesť.

Halvingy sú významné, pretože zaisťujú, že nové bitcoiny budú vznikať stabilne, s predvídateľným tempom emisie nových mincí. Taká riadená miera menovej inflácie je jedným z hlavných rozdielov medzi bitcoinom a tradičnými fiat menami, ktoré majú neobmedzenú peňažnú zásobu s vopred nepredvídateľnou rýchlosťou emisie.

Odpočet do halvingu spoločne s ďalšími bitcoinovými štatistikami je možné prehľadne sledovať na cool webe timechaincalendar.com.

Bitmain predstavil nový rad ťažobných mašín

K bitcoinovej ťažbe sa viaže aj ďalšia správa ohľadom najväčšieho výrobcu bitcoinových ťažobných zariadení (ASICov), spoločnosti Bitmain, ktorá koncom marca na konferencii Global Digital Mining Summit oznámila uvedenie nového modelu Antminer S21 Pro. Nové zariadenie má byť vylepšenou verziou doposiaľ najvýkonnejšieho modelu – Antminer S21.

Podľa zástupcov Bitmainu má Antminer S21 Pro ponúknuť značne vyšší výkon s hashratom 234 TH/s aj nižšie energetické nároky s hodnotou 15,0 J/TH. Starší Antminer S21 má oproti tomu rýchlosť hashovania 200 TH/s a energetickú účinnosť 17,5 J/TH. Okrem boostu výkonu a lepšej energetickej efektivity bude nový ASIC tiež odolnejší, napríklad zvládne prevádzku v teplotách až 45 stupňov Celzia, čo ďalej zníži nároky na chladenie.

Nový Antminer S21 Pro ovplyvní úroveň miningového odvetvia a rivalitu medzi ťažiarmi už v tomto cykle, pretože sa začne do dátových centier dodávať v treťom kvartáli tohto roku.


27 rokov od vzniku systému Proof of Work

A keď už sme toľko ponorení do miningu, ponúka sa pripomenúť aj samotný základ, na ktorom procesy bitcoinových ťažiarov stoja. Koncept Proof of Work (dôkaz prác) 28. marca zaznamenal 27 rokov od svojho vzniku v roku 1997, kedy ho v rámci systému Hashcash svetu predstavil Adam Back, cypherpunk a bitcoinový OG, ktorý patril medzi prvých vývojárov pomáhajúcich Satoshimu zdokonaľovať Bitcoin v jeho raných začiatkoch.

Koncept PoW je o viac ako 11 rokov starší ako samotný Bitcoin. Pokiaľ sa o ňom chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Proof of Work a proof of Stake (VŠETKO, ČO VIEME).

Proof of Work (PoW) koncept slúžil pôvodne v systéme Hashcash ako bezpečnostný prvok umožňujúci ochranu pred DoS útokmi a spamom. Až neskôr ho Satoshi implementoval do Bitcoinu ako systém na vytváranie ľahko overiteľných dôkazov na základe práce vykonanej výpočtovým výkonom – konkrétne prostredníctvom výpočtu hashovacej funkcie. Práve touto operáciou sa každú sekundu zaoberajú stroje bitcoinových minerov rozmiestnené po celom svete a zaisťujú tým bezpečné a konzistentné udržiavanie účtovnej knihy týchto neštátnych peňazí.

Štátne penzijné fondy začínajú krúžiť okolo bitcoinu

Japonský Vládny dôchodkový investičný fond (GPIF), ktorý je mimochodom najväčším dôchodkovým fondom na svete, sa zaoberá bitcoinom ako potenciálnym nástrojom diverzifikácie. GPIF 19. marca oficiálne oznámil, že v reakcii na významné zmeny v ekonomike aj spoločnosti a rýchly technologický pokrok začne päťročný výskumný plán, ktorého cieľom bude preskúmať inovatívne metódy diverzifikácie investícií s dôrazom na udržateľnosť a riadenie rizík. V rámci tohto plánu GPIF zhromažďuje informácie okrem iného aj o bitcoine, ktorý by sa mohol časom stať súčasťou portfólia fondu.

GPIF spravuje penzie s aktívami v hodnote cez 1,5 bilióna dolárov pre viac ako 67 miliónov japonských občanov.

Senát štátu Arizona v USA sa zase zaoberá návrhom, ktorý má podporiť preskúmanie možnosti začlenenia nových bitcoinových ETF do investičných portfólií tamojších penzijných fondov Arizona State Retirement System (ASRS) a Public Safety Personnel Retirement System (PSPRS). Cieľom návrhu je aj tu poskytnúť ASRS a PSPRS informácie potrebné na informované rozhodovanie o začlenení spotových ETF na bitcoin do ich diverzifikačných investičných stratégií.

Je tak vidieť, že s rastúcou adopciou a relevanciou Bitcoinu vo finančnom svete naozaj dochádza k bitcoinermi dlho predvídanému záujmu o investíciu do neho zo strany štátnych entít, akými sú napríklad spomínané penzijné fondy. Či sa nakoniec bitcoin naozaj objaví v ich portfóliách sa však ešte uvidí.

Hnutie za oficiálny Bitcoin emotikon

Viac ako 25 významných organizácií a biznisov zaoberajúcich sa Bitcoinom v marci spojilo svoje sily pod hlavičkou hnutia „Bitcoin Deserves an Emoji“ (Bitcoin si zaslúži emoji). Koalíciu tvoria spoločnosti ako Bitcoin Magazine, Bitget, Brink, Hacken a mnoho ďalších a s touto globálnou iniciatívou si dávajú za cieľ dosiahnuť uvedenie oficiálneho bitcoinového emotikonu na digitálne klávesnice po celom svete. Presadenie začlenenia Bitcoinu do digitálneho lexikónu prostredníctvom univerzálneho jazyka pre emotikony má signalizovať uznanie úlohy Bitcoinu v spoločnosti ako revolučnej technológie, formy peňazí a kultúrneho fenoménu.

A takto by mal bitcoinový emotikon vyzerať. Snaha o jeho vytvorenie je symbolickým gestom, a tiež dôkazom odhodlania komunity pokročiť v prijatí Bitcoinu po celom svete.

Kampaň začala 7. marca petíciou usilujúcou sa o nazbieranie 50 tisíc podpisov, ktorá bude následne oficiálne predložená ako žiadosť neziskovej organizácii Unicode Consortium, ktorá sa venuje vývoju, údržbe a propagácii štandardu „Unicode“, ktorý špecifikuje reprezentáciu textu vo všetkých moderných softvérových produktoch.

Bitcoin na BitMEXe za 8 900 USD?

V polovici marca sa na kryptomenovej burze BitMEX odohrala dnes už pomerne výnimočná udalosť. Bitcoin sa tam totiž krátko prepadol až na hodnotu 8 900 dolárov. Prepad prebehol v noci z pondelka 18. na utorok 19. marca. Počas dvoch minút sa cena zosypala na 8 900 USD, čo je podľa údajov z grafov platformy TradingView najnižšia hodnota od začiatku roka 2020. Rovnako rýchle bolo však aj zotavenie, pretože o 10 minút neskôr sa tu bitcoin obchodoval opäť okolo pôvodných 67 000 USD.

Bitcoinový flash crash
Takto vyzeral bleskový prepad a následný svižný návrat na cenovom grafe.

Tzv. „flash crash“ (bleskový prepad) sa prejavil iba na BitMEXe, kde bol pozorovaný najskôr nechcený odpredaj viac ako 850 bitcoinov naraz za aktuálnu trhovú cenu. Vplyvom nedostatku likvidity vo chvíli, keď veľrybí nešťastník zadal objednávku, musela obchodná konzola hľadať protistranu nižšie a nižšie v „order booku“, kým neodpredala aj posledný bitcoin niekde okolo už spomínanej hodnoty pod 9 tisíc dolármi. Celá epizóda prepadu na spotovom trhu BitMEXu sa neprejavila na ostatných burzách a globálna priemerná cena BTC sa počas flash crashu pohybovala okolo 67 400 USD.

i „Flash crash“ alebo „bleskový prepad“ je bežne definovaný ako náhly a výrazný pokles ceny aktíva, po ktorom nasleduje rovnako rýchle zotavenie. Nie je to prvýkrát, čo bitcoin zažil také cenové výkyvy. Avšak zatiaľ čo v minulosti bolo možné bleskové prepady pozorovať pomerne často, dnes už aj na bitcoine ide o veľmi výnimočný jav.

Google po novom indexuje dáta z bitcoinového blockchainu vo výsledkoch vyhľadávania

Spoločnosť Google začala v marci indexovať dáta z blockchainu Bitcoinu vo výsledkoch vyhľadávania. Používatelia tak teraz môžu vyhľadávať bitcoinové adresy a zobrazovať podrobnosti o zostatku a transakciách priamo v Google vyhľadávaní. Integrácia prichádza po dlhých rokoch, kedy mal Google k Bitcoinu problematický postoj. V roku 2018 napríklad zakázal akékoľvek reklamy na Bitcoin a vo vyhľadávaní ho rôzne spomaľoval, kým v januári tohto roku nezmenil kurz a reklamy opäť povolil pri príležitosti schválenia spotových bitcoinových ETF.

V súčasnej dobe Google povoľuje tri formáty adries – P2PKH, P2SH a Bech32. Pri vyhľadávaní bitcoinových adries v jednom z týchto formátov sa používateľom zobrazí ich aktuálny zostatok alebo dátum jeho poslednej aktualizácie.

Novinka sa však mnohým bitcoinerom a vývojárom nepáči z hľadiska ochrany súkromia. Indexovanie všetkej bitcoinovej transakčnej aktivity Googlom podľa nich povedie k zbytočnému hromadeniu a centralizácii údajov na serveroch spoločnosti, z ktorých potom bude možné ľahšie sledovať pohyby na blockchaine a prepojiť jednotlivcov s ich adresami a mincami.

Nákup bitcoinu už v Česku umožňujú aj stávkové kancelárie

Bitcoin sa v Česku teší veľkej obľube a stále viac ľudí si k nemu nachádza cestu. A hoci veľká časť miestnej bitcoinovej komunity berie ohľad na pôvodnú myšlienku, ktorá projektuje Bitcoin ako nezávislé peer-to-peer digitálne peniaze, stále sa najskôr nájde veľký dopyt po čisto špekulatívnych nákupoch.

S kurióznou novinkou prišla v marci stávková kancelária Tipsport, ktorá na svojich platformách Tipsport a Chance spustila v spolupráci s burzou Coinmate možnosť obchodovania bitcoinu aj kryptomien, ako je étereum, litecoin, XRP a ďalšie. Cesta k nákupu sa na webe aj v aplikácii skrýva pod záložkou „Krypto“, ktorá vás v prvom rade ešte odkáže na registráciu do oddelenej elektronickej peňaženky Pluso, ktorú si prepojíte s herným kontom a môžete začať gamblovať.

S uvedením novej funkcie Tipsport v marci tiež spustil televíznu reklamnú kampaň, v ktorej priamo promuje Bitcoin a krypto.

Gamblovať preto, pretože to je jediné, čo pri Tipsporte s bitcoinom a ďalšími kryptomenami môžete robiť. Dajú sa tu iba nakúpiť, sledovať cenu vám prisľúbeného počtu mincí držaného u Coinmate a následne ich prípadne predať. Bitcoin ani ďalšie krypto si z herného konta nemôžete vybrať na vlastnú adresu, použiť ho na platenie, ani ho v rámci platformy staviť napríklad na športové stretnutie. Nákup tu je teda veľmi podobný nákupu na centralizovaných kryptomenových burzách, akurát s tým rozdielom, že z Tipsportu bitcoiny nedostanete ani v prípade, keď platforma napríklad stopne výbery vo fiate.

Podľa zástupcov Tipsportu má prítomnosť krypto sekcie na platforme vzbudiť u ľudí záujem o bitcoin aj ďalšie kryptomeny a doviesť ich k zamysleniu, či dávajú alternatívne neštátne peniaze zmysel.

i Pamätajte na to, že nákupom bitcoinu či ďalších kryptomien a ich držaním na centralizovaných platformách získavate len expozíciu voči ich cene, nič viac. Mince skutočne nevlastníte, a navyše svoj nákup spájate s vašimi osobnými dátami, ktoré musíte platforme odovzdať pri registrácii. Pokiaľ si chcete bitcoin zaobstarať bezpečnou a anonymnou cestou tak, ako bol navrhnutý (teda peer-to-peer a bez KYC), potom pozrite na náš článok Ako používať Bitcoin anonymne? alebo návody Aplikácia Vexl: P2P trhovisko na nákup a predaj bitcoinu vo vašom smartfóne, RoboSats: P2P bitcoinová zmenáreň na Lightningu a Decentralizovaná P2P burza Bisq.

Aj v marci sa toho udialo oveľa viac, než na čo stačí priestor nášho Bitcoinového mesačníka. Odporúčame sledovať na Twitteri ako náš účet @BitcoinAlza, tak aj tie, ktoré v mesačníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB18