EXTOL PREMIUM Sheet Metal Shears, Shearing Shears AKU SHARE20V 8791830 (1 × 2 Ah)
Price Guarantee
Specifications
Usage
Cut Punching (perforating)
Drive AKU
Features
Maximum cutting thickness (steel) 1.6 mm
Maximum cutting thickness (stainless steel) 1.2 mm
Features Safety fuse
Dimensions and weight
Weight 2 kg
Electric / Pneumatic
Number of strokes per minute 1,600
Packaging
Number of scissors per package 1 pc(s)
Usage
Product type device
Category Workshop tools
Battery
Capacity 2 Ah
Voltage 20 V