Cheap cleaners and Descalers for Coffee Makers
On this page you will find cleaners and Descalers for Coffee Makers at the lowest prices, more so all cleaners and Descalers for Coffee Makers ranked from the lowest to the highest price. It will be easier to see products that are now marked at their lowest price. The item with the lowest price in this category is SANYO Descaler 250 ml marked at 3.09 € incl. VAT. Is this what you’re looking for?
All from 121
Cafetto Brew Clean 12 × 10g
New arrival
14.19 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - for filter and drip coffee machines, 12× 10g sachets, removes coffee oils and stains, suitable for Moccamaster, Marco, Fetco, Bunn
NIVONA CreamClean liquid milk residue remover NICC705
14.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - NICC 705 - 28.98 €/1 l
NIVONA NIRK703 Liquid Descaler
14.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Descaler - NIRK 703 - 28.98 €/1 l
NIVONA Cleaning Tablets NIRT701
14.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets - NIRT 701 - 1.45 €/1 pc(s)
Cafetto EVO 500g
New arrival
14.79 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - for lever espresso coffee machines, cleaning powder, 500g, removes coffee oils and deposits, organic formula, non-GMO, NSF certified, ACO certified,...
AQUA CRYSTALIS AC-CLNTB100 coffee machine cleaning tablets 100 × 2 g
14.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets - suitable for automatic and lever coffee machines, removes coffee oils and deposits, ensures cleanliness of the brewing unit, compatible with most brands, easy to...
SAGE SCC201 ECO Scalding head cleaner 6 pcs
15.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - for Sage espresso lever units, pack of 6, ECO pack
Cafetto Cleaning Collection
New arrival
15.59 €
Expected August 27, 2026
Coffee Machine Cleaner - for lever coffee machines, for automatic coffee machines, brew group cleaning kit, milk circuit cleaning, descaling, coffee machine maintenance
Urnex Dezcal Liquid Descaler 1L
15.90 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Descaler - liquid, concentrated, for coffee machines, breaks down mineral deposits, extends the appliance's lifespan, volume 1L - 15.90 €/1 l
Urnex Cafiza Tablets 100pcs
15.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets - professional, removes coffee oils and grease, designed for automatic coffee machines, 100 tablets per pack, 2g tablets, NSF certified, extends the appliance's...
JURA Tablets for Cleaning the Milk System - 30 Cleanings
16.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets - for cleaning the milk system in the form of mini tablets, up to 30 cleanings, simple and accurate dosing, phosphate-free - 0.55 €/1 pc(s)
JURA Descaling Tablets
16.49 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Descaler - 9 pcs, for decalcification, easy use and extend the interval needs of professional service - 1.83 €/pcs
SAGE SCC301 ECO Nozzle Cleaner 6 pcs
17.90 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - suitable for Sage espresso lever nozzles, 6 pcs in the pack, ECO pack
Cafetto EC2 Espresso Clean 1kg
New arrival
19.69 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - for lever espresso machines, cleaning powder, 1kg, professional pack, removes coffee oils and deposits, NSF certified, non-corrosive, measuring spoon
Sage BEC250
19.90 €
Currently Unavailable
Cleaning tablets - cleaning tablets for espresso machines, 8 pcs - 2.49 €/1 pc(s)
Kafeservis Universal coffee machine descaler 1000 ml
20.84 €
In stock > 10 pcs at the supplier's
Descaler efficient, environmentally friendly - 20.84 €/1 l
Scanpart cleaning tablets for coffee machines
20.90 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets special cleaning tablets for coffee machines and filter machines, removes coffee residue, fats and oils, pill diameter 15 mm, thickness 10 mm, weight 3g, package...
Scanpart cleaning tablets for coffee machines, 2-phase
20.90 €
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets special 2-phase cleaning tablets for coffee machines and filter machines, in stage 1 - cleaning removes coffee residue, fats and oils, in phase 2 - maintenance,...
KRUPS XS900031 Liquid Cleaner
from
19.34 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - liquid cappuccino Espressos cleaner, 2 bottles of 100ml, for cleaning the steam nozzle, removes stuck milk and cream deposits, intended for Espresso...
Cafetto N10 1.0g 120pcs
New arrival
22.29 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets - for automatic coffee machines, 120 tablets of 1.0g, suitable for Nuova Simonelli, WMF and Evoca - 0.19 €/1 pc(s)
SAGE SCC101 ECO Descaler 6 pcs
22.49 €
Ordered on request
Descaler - for Sage espresso levers, pack of 6, ECO pack
Cafetto J25 2.5g 60pcs
New arrival
22.79 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaning tablets - for automatic coffee machines, 60 tablets of 2.5g, suitable for Jura and Krups - 0.38 €/1 pc(s)
De'Longhi DLSC306
22.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Coffee Machine Cleaner - for espresso and coffee machine cleaning, includes: descaler, water softener, milk nozzle cleaner, microfibre cloth, brush, water hardness test strip
No longer sold
Chcete doručit do České republiky? Jdi na
Odvápňovače a čističe kávovarů
Für den Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte
Kaffeemaschinen-Entkalker
Für den Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte
Kaffeemaschinen-Entkalker
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Vízkőoldók és tisztítók kávéfőzőkhöz