Refresh the page

Ako správne čistiť zuby

Aktualizované

Čistenie zubov patrí k našim každodenným hygienickým návykom. Niekto si čistí zuby nad umývadlom, niekto pred zrkadlom, iný zase pri čistení zubov pochoduje po celom byte. Cieľom čistenia zubov je odstránenie zubného plaku, čo je možné iba mechanicky a nedokáže to za nás žiadna pasta, ani ústna voda. Ste si ale naozaj istí, že si zuby čistíte správne? Viete ako dlho si zuby čistiť, ako často, alebo ako veľmi tlačiť na kefku? V našom článku sme sa zamerali na to, ako správne čistiť zuby a predísť tak riziku zubného kazu, zápalu ďasien a ďalších nepríjemností v ústach.

Ako správne čistiť zuby

Ako správne čistiť zuby (OBSAH ČLÁNKU)

  1. Základné pravidlá pri čistení zubov
  2. Druhy zubných kefiek – ako vybrať tú správnu?
  3. Čistenie zubov manuálnou zubnou kefkou
  4. Čistenie zubov elektrickou zubnou kefkou
  5. Zubná pasta podporí čistenie zubov
  6. Doplnky pre zdravé a krásne zuby

Základné pravidlá pri čistení zubov

  • Zuby by sme si mali čistiť aspoň 2× denne, ráno a večer. Predovšetkým večer je vhodné venovať zubom dostatočnú starostlivosť a čas a dôkladne odstrániť všetok zubný povlak.
  • Odporúčaná doba čistenia je minimálne 2 minúty, je ale lepšie riadiť sa vlastným pocitom a s čistením prestať v momente, kedy máte pocit dokonale vyčistených zubov.
  • Čistenie zubov by sme mali ráno vykonávať pred raňajkami, pretože niektoré potraviny, predovšetkým tie kyslé ako ovocie, džús alebo jogurt spôsobia, že je po jedle zubná sklovina mäkšia. Pri čistení zubov sa tak mechanicky odstraňuje nielen plak, ale aj sklovina, čo nie je žiaduce. Pokiaľ aj napriek tomu máte lepší pocit, keď si vyčistíte zuby po raňajkách, počkajte s čistením aspoň pol hodiny po jedle.
  • Pozornosť je potrebné venovať tiež výberu zubnej kefky. Príliš tvrdá kefka môže poškodiť ďasná, príliš mäkká zase nemusí odstrániť zubný plak dostatočne. Na medzizubné priestory, kam sa bežnou kefkou nedostaneme, je vhodné použiť zubnú niť alebo medzizubnú kefku.
  • Pri čistení zubov dodržujte stále rovnaký postup. Časom si tak budete čistiť zuby naučeným postupom takmer automaticky a vďaka tomu nevynecháte žiadne miesto v ústach.
Ako správne čistiť zuby
Na správne čistenie zubov platí niekoľko základných pravidiel.
i Ústna hygiena je dôležitá aj u detí. Prečítajte si, ako čistiť zuby deťom.

Druhy zubných kefiek – ako vybrať tú správnu?

Na trhu je dostupné nepreberné množstvo kefiek na čistenie zubov. Zaobstarať môžete klasickú manuálnu zubnú kefku, alebo elektrickú zubnú kefku. Vybrať tú správnu môže byť niekedy pekný oriešok a o tej najvhodnejšej pre vaše zuby by ste sa mali poradiť so svojím zubárom. Pri výbere vám ale môže pomôcť niekoľko všeobecných zásad.

Ako správne čistiť zuby
Jedine zubná kefka vás zbaví nežiadúceho zubného plaku.

Pri manuálnej kefke na zuby je dôležité, aby bola mäkká, mala malú hlavu, ktorá sa pohodlne dostane až k zadným zubom, a rovno strihané, husto usporiadané vlákna. Príliš tvrdá kefka nie je vhodná, môže poškodzovať ďasná. Tiež plastové lamely alebo vyčnievajúce štetinky môžu zuby aj ďasná mechanicky poškodzovať. Kefka sa odporúča meniť približne každé 3 mesiace, po chorobe je lepšie zaobstarať novú hneď.

Pri elektrickej zubnej kefky sa tiež zamerajte na tvar a mäkkosť hlavice a vyberajte čo najmenšie a najmäkšie. Pozornosť venujte tiež tlaku, ktorý kefka pri rotácii alebo vibrácii vyvíja na vaše zuby. Vibračné, alebo sonické kefky, čistia zuby šetrnejšie, pri rotačných kefkách je potrebné pri čistení dbať na zvýšenú opatrnosť a na kefku nijako netlačiť. Hlavicu elektrickej kefky taktiež vymeňte približne raz za 3 mesiace. Niektoré elektrické zubné kefky majú vo výbave aj indikátor opotrebenia hlavice a tak vás na výmenu včas upozornia.

Čistenie zubov manuálnou zubnou kefkou

Ako čistiť zuby manuálnou zubnou kefkou? Hlavné je kefku správne umiestniť. Zubnú pastu nanášajte na kefku v malom množstve, približne ako guľôčka hrášku. Pod uhlom 45 stupňov nasaďte kefku tak, aby polovica bola na zube a polovica na ďasne. Jemným vibrovaním kefky dôkladne vyčistite každý zub a na kefku nijako netlačte. Pokiaľ ste si zatiaľ neosvojili techniku vibrovania, teda krátke stieravé pohyby hlavice, môžete pre začiatok skúsiť jemné krúživé pohyby kefkou.

Začnite vonkajšou stranou zubov, pokračujte vnútornou a nakoniec vyčistite hryzacie plôšky zubov. Po hlavnom vyčistení použite medzizubnú kefku alebo dentálnu niť na vyčistenie medzizubných priestorov. Ak sa so svojou kefkou ťažko dostanete na niektoré miesta v ústach, hodí sa na ich dočistenie aj jednozväzková kefka. Tá je vhodná aj keď nosíte strojček.

Ako správne čistiť zuby
Manuálnu kefku preferujte mäkkú, s hustými a rovno strihanými vláknami.

Čistenie zubov elektrickou zubnou kefkou

Vyčistiť si zuby elektrickou zubnou kefkou je efektívnejšie, než manuálnou. Čistenie zubov je ľahké a hlavica kefky odvedie takmer všetku prácu za vás. Rovnako ako pri manuálnom čistení je dôležité vyčistiť všetky plochy zubov, teda vonkajšie, vnútorné aj hryzacie plochy. Na hlavicu kefky naneste malé množstvo pasty a kefku zapnite s hlavicou v ústach, aby ste zabránili rozstreknutiu zubnej pasty. Na každom mieste v ústach niekoľko sekúnd podržte kefku a počkajte, až hlavica plochu vyčistí. Takto postupujte až do kompletného vyčistenia všetkých zubov. Elektrická zubná kefka čistí medzizubné priestory lepšie, než manuálna, aj tak sa ale odporúča medzizubné priestory dočistiť zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou.

Ako správne čistiť zuby
Elektrická zubná kefka odvedie pri čistení zubov značný kus práce za vás.

Zubná pasta podporí čistenie zubov

Pre starostlivosť o zuby je dôležitá dôslednosť, pravidelnosť a správna technika čistenia. O odstránenie zubného plaku sa postará jedine zubná kefka. Hovoríte si, na čo teda zubná pasta? Pokiaľ si vyberiete tú správnu, môže podporiť liečbu citlivých zubov alebo napríklad zmierniť krvácavosť ďasien. Ďalším dôvodom môže byť príjemný pocit sviežosti v ústach po vyčistení zubov.

i Zubnú pastu si môžete doma sami vyrobiť. Pozrite sa na 5 jednoduchých receptov na domácu zubnú pastu.

Výber zubných pást je široký, a pokiaľ máte zdravé zuby, rozhoduje skôr chuť a penivosť, ktorá vám pri čistení zubov vyhovuje. Pri citlivých zuboch sa vyhýbajte pastám, ktoré obsahujú abrazívne častice a vyberajte tie s väčším obsahom fluoridu alebo iných látok, ktoré pomôžu uzavrieť citlivé kanáliky. Pokiaľ trpíte na zápaly a krvácavosť ďasien, hľadajte pasty, ktoré obsahujú látky pomáhajúce spevniť ďasná a obsahujú antibakteriálne zložky. Belosť zubov môžete pri zafarbení kávou, vínom alebo jedlom podporiť zubnými pastami s obsahom bieliacich zložiek.

Ako správne čistiť zuby
Správne vybraná zubná pasta môže podporiť liečbu citlivých zubov alebo zmierniť krvácanie ďasien.

Zubná pasta má ale vďaka svojmu zloženiu aj iné využitie. Skúsili ste niekedy, ako výborne funguje zubná pasta na opar? Stačí naniesť vrstvičku pasty na postihnuté miesto a nechať dôkladne zaschnúť. Ďalšou babskou radou je potom zubná pasta na akné. Pred spaním potrite pupienky zubnou pastou a ráno sú vysušené a problém je preč. Túto metódu by ste však mali používať skôr ako núdzové riešenie napríklad na cestách. Dlhodobé používanie pleť príliš vysušuje a zložky v zubnej paste môžu vašu pokožku nepríjemne dráždiť.

Zubná pasta funguje nielen na tele, ale aj v domácnosti. Môžete s ňou napríklad vyčistiť šperky aj škáry medzi dlaždicami v kúpeľni. Poslúži aj ako výplň diery v stene.

Doplnky pre zdravé a krásne zuby

Ako už bolo povedané, medzizubné kefky a zubná niť sú nevyhnutné v každodennej starostlivosti o váš chrup. Ďalším vhodným doplnkom môže byť ústna voda. V žiadnom prípade nenahradí zubnú kefku a neodstráni zubný plak. Jeho zvyšky však vedia neutralizovať a predísť tak tvorbe zubného kazu a paradentózy. Obsahuje antibakteriálne zložky, pomáha so zápachom úst aj zažltnutými zubmi.

Ako správne čistiť zuby
Medzizubná kefka alebo dentálna niť sú nevyhnutným pomocníkom pre dokonale vyčistené zuby.

Veľkej obľube sa v poslednej dobe tešia aj prípravky na bielenie zubov. Belosť vašich zubov môžete podporiť či vyladiť v pohodlí domova pomocou pást, púdrov, gélov aj špeciálnych súprav na bielenie. Tieto prípravky odstraňujú mechanické zožltnutie spôsobené konzumáciou niektorých potravín a nápojov. Sú ale vhodné iba v prípade, že máte zuby aj ďasná absolútne zdravé. Neodporúča sa dlhodobé používanie, pretože môžu spôsobovať väčšiu citlivosť zubov.

Súčasťou starostlivosti o zuby je aj dentálna hygiena. Občas sa na zuboch usadí nepríjemný zubný kameň, čo nie je nič iné, než nahromadený a stvrdnutý zubný povlak. Zubnou kefkou sa tento plak už nedá vyčistiť. Ako odstrániť zubný kameň? Odstránenie zubného kameňa vykonáva zubná hygienička ako prevenciu pre zubný kaz. Zubná hygiena by mala byť vykonávaná približne raz za pol roka.

V článku sme prehľadne rozobrali, ako si správne čistiť zuby. Iba starostlivosťou, vytrvalosťou a dôslednosťou dosiahnete perfektný výsledok. Vďaka správnemu čisteniu zubov budete do ordinácie k svojmu zubárovi prichádzať s rozžiareným úsmevom bez strachu z vŕtačky.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB02