85" Samsung QE85QN80H
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 85 " (215.9 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology QLED
Backlight Direct
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, Art gallery
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width 188.88 cm
TV height 108.32 cm
TV depth 5.25 cm
TV weight 32.1 kg
Height without stand 108.32 cm
Depth without stand 5.25 cm
Base width / leg spacing 162.52 cm
Package width 206 cm
Package height 120 cm
Box depth 17.8 cm
Package weight 46.3 kg
VESA mounting 600×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 30 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 370 W
Typical power consumption 129 W
Code:  WR173p4
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 85" Samsung QE85QN80H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85QN80H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85QN80H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung QE85QN80H