83" LG OLED83C49
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 150 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR, Low Blue Light, Flicker-Free
Supported HDR standards HDR10, HLG, Dolby Vision IQ
Colour depth 10
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Oneplay
Voice assistant compatibility Amazon Alexa
TV functions
SMART functions HbbTV, Gesture control, Voice control, ECO mode
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast, Miracast, Apple AirPlay2, DLNA
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Depth without stand 5.53 cm
Base width / leg spacing 119.9 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 40 W
Audio formats Dolby Atmos
Other audio features Audio calibration
Package contents
Control in package smart
Code:  WK612g112b
Links: Producer's Website:
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 83" LG OLED83C49
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 83" LG OLED83C49
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 83" LG OLED83C49