83" LG OLED83C41
Show alternatives
Product accessories
Manufacturer website
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 150 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2024
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, YouTube, Amazon Prime Video
Czech apps Oneplay
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa
TV functions
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 106.2 cm
Depth without stand 5.53 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Atmos
Package contents
Control in package smart
Code:  WK612g111c
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 83" LG OLED83C41
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 83" LG OLED83C41
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 83" LG OLED83C41
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 83" LG OLED83C41