65" Samsung QE65QN990F
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 112 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 335 W
Typical power consumption 112 W
Screen size and resolution
Diagonal 65 " (165.1 cm)
Maximum resolution Ultra HD 8K
Display resolution 7680 × 4320
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, MAGENTA TV, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 6
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 5 ×
Number of HDMI 2.1 ports 5 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, USB-C, CI+ 1.4
Total number of USB ports 3 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 143.35 cm
TV height 89.24 cm
TV depth 26.57 cm
TV weight 30.2 kg
Height without stand 81.51 cm
Depth without stand 1.29 cm
Base width / leg spacing 37 cm
VESA mounting 400×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 90 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Audio calibration, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents One Connect box, Removable stand
Code:  WR174o87
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 65" Samsung QE65QN990F
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 65" Samsung QE65QN990F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 65" Samsung QE65QN990F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 65" Samsung QE65QN990F