55" Sony Bravia OLED XR-55A90J
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 113 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, Dolby Vision, HLG
Operating system
Operating system Android TV
Model year
Model year 2021
Application
Czech apps Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly
Slovak apps Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Light sensor
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate), Ideal for PlayStation 5
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 70.9 cm
Base width / leg spacing 128 cm
VESA mounting 300×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 60 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Package contents
Control in package Classic
Code:  WS7910b
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Sony Bravia OLED XR-55A90J
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Sony Bravia OLED XR-55A90J