55" Samsung QE55QN85F
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Buy with code ALZADNI15
Price Guarantee
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, MAGENTA TV, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Dimensions and weight
TV width 122.76 cm
TV height 76.12 cm
TV depth 24.74 cm
TV weight 18 kg
Height without stand 70.64 cm
Depth without stand 4.61 cm
Base width / leg spacing 26.39 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Titanium
Audio
Speaker performance 40 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Audio calibration, Separate headphone volume control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 75 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 185 W
Typical power consumption 110 W
Power outlet type
Code:  WR174n9
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55QN85F
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN85F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN85F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55QN85F