85" Samsung QE85QN70H
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 85 " (215.9 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Technology QLED
Backlight Edge
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, Art gallery
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.1 ports 3 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width 190.09 cm
TV height 108.61 cm
TV depth 2.69 cm
TV weight 40.5 kg
Height without stand 108.61 cm
Depth without stand 2.69 cm
Base width / leg spacing 142 cm
Package width 205.9 cm
Package height 120 cm
Box depth 17.1 cm
Package weight 53 kg
VESA mounting 600×400
Colour
Colour Black, Silver
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats DTS Digital Surround
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 310 W
Typical power consumption 125 W
Code:  WR173p2
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 85" Samsung QE85QN70H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85QN70H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85QN70H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung QE85QN70H