75" Samsung MRE75R95H
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 75 " (190.5 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology RGB Micro LED
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10+
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, Art gallery
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 165.88 cm
TV height 95.19 cm
TV depth 2.98 cm
TV weight 30.1 kg
Height without stand 95.19 cm
Depth without stand 2.98 cm
Base width / leg spacing 35.56 cm
Package width 181.6 cm
Package height 113.7 cm
Box depth 19.8 cm
Package weight 45.1 kg
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 70 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 390 W
Typical power consumption 107 W
Code:  WR173c3
Warranty: 24 months
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 75" Samsung MRE75R95H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 75" Samsung MRE75R95H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Samsung MRE75R95H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" Samsung MRE75R95H