75" LG 75UA74006
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 127 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Awards
Awards iF Design Award 2025
Screen size and resolution
Diagonal 75 " (190.5 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Colour depth 10
Operating system
Operating system webOS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Chromecast, Miracast, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 3 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 96.4 cm
Depth without stand 6 cm
Base width / leg spacing 134.4 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital AC3
Other audio features Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Classic
Package contents Removable stand
Code:  WK6017a65b
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 75" LG 75UA74006
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 75" LG 75UA74006
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" LG 75UA74006
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" LG 75UA74006