55" Samsung UE55U8092
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Price Guarantee
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Edge
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate), Ideal for PlayStation 5
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.0 ports 3 ×
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Dimensions and weight
TV width 122.46 cm
TV height 75.91 cm
TV depth 19.9 cm
TV weight 9.9 kg
Height without stand 70.78 cm
Depth without stand 7.66 cm
Base width / leg spacing 81.26 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package smart
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 79 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Typical power consumption 79 W
Power outlet type
Code:  WR174d6
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung UE55U8092
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55U8092
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55U8092
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55U8092