55" Samsung QE55QN70F
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Buy with code ALZADNI10
Price Guarantee
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, MAGENTA TV, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 123.29 cm
TV height 76.57 cm
TV depth 24.74 cm
TV weight 15 kg
Height without stand 70.92 cm
Depth without stand 2.57 cm
Base width / leg spacing 26.39 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Audio calibration, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Energy consumption in SDR mode 63 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 200 W
Typical power consumption 63 W
Power outlet type
Code:  WR174n7
Warranty: 24 months
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55QN70F
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN70F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN70F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55QN70F