55" Blaupunkt 55MCG8000S
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Buy with code ALZADNI35
Price Guarantee
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards Dolby Vision
Operating system
Operating system Google TV
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, YouTube, Amazon Prime Video
Czech apps Oneplay, Prima+, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, SledováníTV
Voice assistant compatibility Google Assistant
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Hotel Mode
SMART functions HbbTV, Voice control
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.1 ports 3 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 122.6 cm
TV height 76.1 cm
TV depth 29.9 cm
TV weight 12.7 kg
Height without stand 71 cm
Depth without stand 8 cm
VESA mounting 400×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 36 W
Audio formats Dolby Atmos
Built-in audio Subwoofer
Package contents
Control in package Smart with voice control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 84 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 84 W
Typical power consumption 84 W
Code:  TVblau014C2
Warranty: 24 months
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Union distribution s.r.o. Na strži 1702/65, Praha 4 – Nusle, 140 00 [email protected]
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Blaupunkt 55MCG8000S
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Blaupunkt 55MCG8000S
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Blaupunkt 55MCG8000S
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Blaupunkt 55MCG8000S