43" Samsung UE43U8072H
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 43 " (109.22 cm)
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian
Model year
Model year 2026
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, Art gallery
Gaming features GAME MODE, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
WiFi standards WiFi 6E
Audio-video connectors HDMI s eARC
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.1 ports 3 ×
Data and system connectors USB, CI+
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 95.78 cm
TV height 55.88 cm
TV depth 7.63 cm
TV weight 6.5 kg
Base width / leg spacing 61.3 cm
Package width 107 cm
Package height 65 cm
Box depth 12.3 cm
Package weight 9.4 kg
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black, Silver
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats DTS Digital Surround
Other audio features Motion-tracking sound, Automatic volume control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Standby consumption 0.5 W
Typical power consumption 51 W
Code:  WR173r3
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 43" Samsung UE43U8072H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 43" Samsung UE43U8072H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" Samsung UE43U8072H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" Samsung UE43U8072H