Obnoviť stránku

Tehotenstvo po týždňoch: 40. týždeň

Článok

Aktualizované

Ako je známe, 40. týždeň tehotenstva vo väčšine prípadov završuje tehotenstvo a práve v ňom by malo dôjsť k narodeniu bábätka, pokiaľ vám lekár správne spočítal termín pôrodu. Nedeje sa to tak vždy, a tak je možné, že sa vaše bábätko už prihlásilo na svet o týždeň či dva skôr, alebo že sa vaše tehotenstvo o 1 – 2 týždne predĺži. V takom prípade dochádza k prenášaniu plodu a býva na zvážení lekárov, ako dlho nechajú ženu čakať na prirodzený pôrod, prípadne či pristúpia na vyvolanie pôrodu. Štyridsiaty týždeň tehotenstva vám preto predstavíme odporúčané metódy na vyvolanie pôrodu a tiež vás zoznámime s možnými lekárskymi postupmi v prípade, že by sa vášmu bábätku nechcelo na svet 40. týždeň tehotenstva ani nasledujúce dni.

40. týždeň tehotenstva

Obsah článku 40. týždeň tehotenstva

40. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Tabuľkovú dĺžku 50 centimetrov väčšinou bábätko 40. týždeň tehotenstva prekoná o jeden až dva centimetre a jeho hmotnosť oproti predchádzajúcemu týždňu ešte štyridsiaty týždeň tehotenstva o 100 – 200 gramov narastie. Dieťatko už je 40. týždeň tehotenstva úplne vyvinuté a počas prvého nádychu sa jeho srdiečko v momente prispôsobí vlastnému krvnému obehu. Vizuálne už vo všetkých detailoch pripomína štyridsiaty týždeň tehotenstva novorodenca.

Starnutie placenty

Vzhľadom na to, že 40. týždeň tehotenstva dochádza k viditeľnému starnutiu placenty, budete zrejme obdeň podstupovať kardiotokografické vyšetrenie, aby bol stav bábätka starostlivo monitorovaný.

Pokles aktivity

Na štyridsiaty týždeň tehotenstva je tiež typické, že kvôli nedostatku miesta v maternici sa bude aktivita bábätka znižovať. Stále by ste však mali jeho pohyby vnímať, tlak jeho ručičiek a nožičiek na brušnú stenu býva často viditeľný. Pokiaľ by ste zrazu zaznamenali radikálny pokles jeho aktivity, okamžite vyhľadajte lekára.

Fetálna poloha

V 40. týždni tehotenstva sa väčšina bábätiek nachádza v tzv. fetálnej polohe. Znamená to, že jeho ručičky aj nožičky zaujímajú skrčenú polohu, ktorá je pre bábätko vzhľadom na malý priestor najpohodlnejšia. Aj po pôrode ešte nejaký čas zostane bábätko zavinuté vo fetálnej pozícii, prináša mu totiž pocit istoty a bezpečia.

40. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Vaše telo už by malo byť 40. týždeň tehotenstva pripravené na pôrod, ktorý by sa mal rozbehnúť každým dňom. Pokiaľ sa tak nestane a pravidelné lekárske prehliadky nezaznamenajú zhoršujúci sa zdravotný stav bábätka, môžete ešte bez obáv prenášať až 12 dní po oficiálnom termíne pôrodu. Vo väčšine prípadov sa pôrod v tejto dobe spustí prirodzene, niekedy je však nutné bábätku na svet pomôcť za asistencie lekárov.

Tehotenské príznaky v 40. týždni tehotenstva

Posledné tehotenské týždne si sú napospol podobné a ani 40. týždeň tehotenstva nie je výnimkou. Pôrod sa dá očakávať každým dňom a skoro každá mamička už dúfa, že s vytúženým bábätkom príde okamih, kedy sa jej uľaví od klasických tehotenských ťažkostí. K tým už štandardne štyridsiaty týždeň tehotenstva patrí celodenná únava, neohrabanosť aj náladovosť, za ktorú môžu jednak hormóny, jednak nedostatok alebo úplná absencia spánku.

Ako urýchliť pôrod

Sú to tak trochu babské rady, ale ide väčšinou o rokmi overené spôsoby, ako naštartovať samotný pôrod, ak sa ešte stále vášmu bábätku nechce prísť na svet. Pri žiadnej z metód síce nemôžeme zaručiť 100 % účinnosť, ale všetky sú v prípade zdravého tehotenstva schválené a odporúčané odborníkmi.

Milovanie s partnerom

Príjemný spôsob, ako vyvolať pôrod, skúša 40. týždeň tehotenstva nejeden pár túžiaci urýchliť príchod svojho bábätka na svet. Pokiaľ vám lekár intímne hrátky vyslovene nezakáže, urobte si na seba s partnerom čas a doprajte si príjemné chvíle vo dvojici. Aj keď býva milovanie na konci tehotenstva tak trochu šialenou záležitosťou, naozaj môže pomôcť urýchliť pôrod. Mužské spermie totiž obsahujú prostaglandíny – látky, ktoré urýchľujú dozrievanie krčka hradla a zároveň ich uvoľňujú a zmäkčujú. Ak dosiahnete orgazmus, vyplaví sa vám navyše hormón oxytocín, ktorý tiež prispieva k rýchlejšiemu nástupu pôrodných kontrakcií.

i

Hormón oxytocín je právom nazývaný „hormón lásky“. Pri svojom vyplavovaní totiž vyvoláva príjemné pocity, navyše prebúdza u žien opatrovateľské a u mužov ochranárske správanie.

Stimulácia bradaviek

Či už túto činnosť zaradíte ako predohru do vyššie spomínanej aktivity alebo vyskúšate masáž bradaviek samostatne, možno zistíte, že práve ich stimulácia u vás môže vyvolať kontrakcie a následne rozbehnúť pôrod. Pri masáži bradaviek totiž dochádza k stimulácii vašej neurohypofýzy, ktorá spúšťa vylučovanie oxytocínu. Často sa masáž bradaviek praktizuje aj pri samotnom pôrode, ak je potreba zosilniť pôrodné kontrakcie, a tiež ide o skvelý nácvik na neskoršie dojčenie.

i

Na podporu dojčenia si môžete už 40. týždeň tehotenstva zaobstarať buď manuálnu odsávačku, prípadne aj elektrickú odsávačku materského mlieka na častejšie a intenzívnejšie odsávanie. Bližšie vám výhody odsávačiek materského mlieka opíše náš článok: Odsávačka materského mlieka pomôže každej mamičke.

Aktívny pohyb

Pokiaľ zbadáte ženu, ako v 40. týždni tehotenstva umýva okná alebo vytiera podlahu na všetkých štyroch, je jasné, s akým cieľom túto činnosť prevádzkuje. Ako je známe, tiež primeraná fyzická aktivita môže prispieť k urýchleniu pôrodu. Ak nie ste práve upratovací typ, skúste svižnejšiu prechádzku, ktorá vám môže stimulovať kontrakcie.

Teplý kúpeľ

Hovorí sa, že príjemný teplý kúpeľ tiež napomáha naladiť vaše telo a odštartovať pôrod. Keď si do neho ešte 40. týždeň tehotenstva pridáte pár kvapiek esenciálneho vonného oleja napríklad z levandule, čoskoro sa môžu prihlásiť prvé kontrakcie.

40. týždeň tehotenstva
Jednou z odporúčaných aktivít na urýchlenie pôrodu môže byť teplý kúpeľ.

Bylinné elixíry

Pomoc v prírode hľadali ženy odjakživa, a tak nie je divu, že sa k nej aj mnoho tehotných mamičiek obracia práve 40. týždeň tehotenstva preto, aby si pomocou rôznych čajov či bylinných extraktov urýchlili pôrod. Známe sú napríklad účinky čaju z maliníkového lístia, feniklu, či materinej dúšky.

i

Aké bylinky v tehotenstve sú vhodné, a aké majú naopak stopku, vám priblíži náš článok: Bylinky v tehotenstve, je potrebné sa im vyhýbať?

Umelo vyvolaný pôrod

Ak 40. týždeň tehotenstva neprebieha podľa lekárov štandardným spôsobom a pokračovanie tehotenstva by prinášalo určité riziká pre matku či dieťa, je nutné pristúpiť k umelému ukončeniu tehotenstva vyvolaním pôrodu. Na túto situáciu môžu lekári využiť niekoľko metód:

Tablety alebo gél obsahujúci prostaglandín

K šetrnejším metódam patrí podanie látky nazývanej prostaglandín, ktorá sa vo forme tabliet alebo gélu aplikuje priamo do pošvy. Jej pôsobením dochádza ku zmäknutiu a dozretiu krčka maternice, čo máva za následok spontánne spustenie kontrakcií.

Podanie oxytocínu

Ďalšou možnosťou ako vyvolať pôrod, je podanie infúzie s oxytocínom. K tej sa často 40. týždeň tehotenstva pristupuje, ak už došlo k odtoku plodovej vody, avšak maternicové kontrakcie sa ešte po 12 hodinách nespustili. Lekári väčšinou rýchlosť podania oxytocínu regulujú infúznou pumpou, niektoré mamičky sa však zhodujú, že po podaní oxytocínu zvládali pôrodné kontrakcie horšie a bolo nutné pristúpiť k aplikovaniu epidurálnej analgézie.

i

Viete, že najvyššiu hladinu oxytocínu nenamerali vedci pri samotnom pôrode, avšak tesne po ňom v momente, keď si čerstvá mamička položí svoje práve narodené dieťa na hrudník?

Pretrhnutie plodového vaku

Amniotómia, ako sa odborne nazýva pretrhnutie vaku blán, sa vykonáva zavedením plastového háčika cez hrdlo maternice až k plodovým obalom, ktoré ním sú roztrhnuté. V priebehu celého zákroku lekári monitorujú srdcovú frekvenciu plodu a v prípade potreby ešte pôrod podporia oxytocínovou infúziou.

Hamiltonov hmat

Ide o pomerne nepríjemný zákrok, ku ktorému lekári pristupujú iba za situácie, ak dotyčná prenáša viac ako dva týždne alebo je bábätko v maternici v stave, ktorý už pre nich nie je priaznivý. Lekár pri ňom zavádza prst hlboko do vagíny a naučeným pohybom skúša odlúpnuť od steny maternice vak blán. Zákrok je možné vykonať len so súhlasom tehotnej ženy.

40. týždeň tehotenstva
Radosť z nového člena rodiny je pre čerstvých rodičov neopísateľná.

Tipy na 40. týždeň tehotenstva:

  • Využite posledné chvíle, kedy sa o seba môžete v pokoji starať, a vyrazte ešte štyridsiaty týždeň tehotenstva na manikúru alebo ku kaderníčke. Prvé týždne s bábätkom na skrášľovacie procedúry nebudete mať čas ani pomyslenie.
  • Pokiaľ by váš pôrod trval dlhšie, je dobré mať po ruke nejaké potraviny, ktoré vám rýchlo dodajú potrebnú energiu, ale nezaplnia váš žalúdok. Skvele fungujú napríklad cukríky obsahujúce hroznový cukor.
  • Aby sa vám po pôrode nenakopili zbytočné a nepotrebné veci pre bábätko, môžete si štyridsiaty týždeň vytvoriť zoznam, podľa ktorého vám vaši známi a príbuzní prinesú len užitočné darčeky. Romantické to síce veľmi nie je, ale praktické určite.

40. týždeň tehotenstva uzatvára náš seriál Tehotenstvo po týždňoch, ktorý sme pre vás viac ako rok s láskou pripravovali a snažili sa vystihnúť to najdôležitejšie pre bábätko aj budúcu mamičku. Dúfame, že vám jednotlivé kapitoly spestrili dobu túžobného očakávania a že sa už čo najskôr budete radovať z malého uzlíčka – toho najväčšieho šťastia, ktorým vás príroda môže obdariť.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18